Rysy

Vysoké Tatry

Trasa, mapa, prístup, občerstvenie, prevýšenie, parkovisko, fotky. Prečítajte si čo potrebujete vedieť, predtým než sa vydáte na výstup na Rysy.

Najprv zopár čísel. Rysy (2499 m n m.) sú najvyšší tatranský vrchol, na ktorý vedie značkovaný turistický chodník. Prevýšenie má viac ako 1000 m a je dostupný len v termíne od 15.6. do 31.10.

Štít má vynikajúcu vyhliadkovú polohu, na hrebeni slovenko-poľskej hranici Tatier. Značkované chodníky sem vedú z lokality Štrbské pleso, cez Popradské pleso. Z Poľskej strany Tatier cez Morskie oko.

Prístupnosť:

Chodník na Chatu pod Rysmi a Rysy je zatvorený od 1.11. do 14.6.

Túra na Rysy:

Štrbské pleso, odbočka pri Heliose – Trigan – Popradské pleso – Nad Žabím potokom – Chata pod Rysmi – Rysy (čas výstupu do 4:30 hod., prevýšenie 1186 m ) – najprv červená, potom modrá a červená značka

Popradské pleso, TEŽ – Popradské pleso – Nad Žabím potokom – Chata pod Rysmi – Rysy (čas výstupu do 4:30 hod., prevýšenie 1246 m ) – najprv modrá a potom červená značka

Z Popradského plesa ste hore približne do 3 hodín a z Chaty pod Rysmi do 45 minút.

Ubytovanie na trase:

Chata pri Popradskom plese, alebo Chata pod Rysmi.

Popis trasy:

Až po Popradské pleso prídeme po nenáročnom turistickom chodníku z lokality Štrbské pleso, alebo po asfaltke z Popradského plesa, TEŽ.

Od rázcestia nad Popradským plesom chodník vedie spočiatku lesom a plynule prechádza do pásma kosodreviny v Mengusovskej doline. Po ceste určite neprehliadnete rázcestie nad Žabím potokom, kde odbočíme a pokračujeme po červenej značke.

Stúpanie, reťaze a stúpačky:

O chvíľu vás čaká náročné stúpanie, chodník traverzuje a na exponovaných miestach je zabezpečený reťazami a kovovými stúpačkami.

Odmenou vám bude nádherný pohľad na Žabie plesá a okolité štíty. O chvíľu nasleduje ďalšie stúpanie serpentínami až ku Chate pod Rysmi, okolo najvyššie položenej kadibúdky na Slovensku.

Od Chaty pod Rysmi pokračujeme po červenej do Sedla Váha a môžeme sa kochať výhľadom na Vysokú, Ťažký štít. Naberieme zvyšky síl po vyznačenom chodníku vystúpame až na vrchol Rysy.

Na vrchole nie je dosť miesta a býva tu dosť tesno, dobre naplánujte čas výstupu.

Parkovanie:

Najbližšie verejné parkovisko pred zastávkou Popradské pleso, TEŽ a v lokalite Štrbské pleso

Verejná doprava:

Železničná zastávka Štrbské pleso a Popradské pleso.

Kam v okolí?

Značené chodníky vedú na Hincovo pleso, Chatu pod Rysmi, Kôprovský štít.

Údaje o čase, prevýšení a vzdialenosti sú len informatívne a namerali sme ich na trase Štrbské pleso, odbočka pri Heliose – Trigan – Popradské pleso – Nad Žabím potokom – Chata pod Rysmi – Rysy a späť.

Zľavy na pobyty na Slovensku


Dĺžka:18 km Čas:9 hod Stúpanie:1186 m Klesanie:1186 m Lokalita:Vysoké Tatry Náročnosť:ťažká Prístupový
bod:
Štrbské pleso, Popradské pleso
Turistická
značka:
červená, modrá
Trasa:Štrbské pleso, odbočka pri Heliose - Trigan - Popradské pleso - Nad Žabím potokom - Chata pod Rysmi - Rysy a späť Občerstvenie:

Chata pod Rysmi

Prielom Dunajca

Prielom a splav Dunajca

Pieniny
18 km3 hodľahká náročnosť


Bratislavský hrad

Bratislavský hrad

Bratislava
1 km2 hodľahká náročnosť


Veľký Manín

Najkrajšie miesta bez turistov

Slovensko