Veľké Hincovo pleso

Vysoké Tatry

Veľké Hincovo pleso (1946 m n.m.) je najväčšia a najhlbšia prírodná nádrž na Slovensku. Pleso je najväčšie a najhlbšie v tatrách. Má plochu viac ako 20 ha a hĺbku až 54 metrov. Túra vedie cez Popradské pleso.

Nachádza sa v Mengusovskej doline medzi Kôprovským a Mengusovským štítom. Do plesa nevteká žiaden povrchový potok a vyteká z neho Hincov potok, ktorý po spojení s Krupou vytvára rieku Poprad.

Zaujímavosti:

Pleso ukrýva pod hladinou niekoľko zaujímavostí. Nasadením pstruha sa stalo pleso najvyššie zarybnenou lokalitou na Slovensku.

V roku 1966 tu bol umelo vysadený pstruh potočný, ktorý sa v tomto nehostinnom vysokohorskom prostredí akoby zázrakom udomácnil. Väčšinou sa zdržuje tesne pod hladinou, kde loví drobný hmyz. Občas bol pstruh pozorovaný aj v hĺbke 40 metrov.

Veľké Hincovo pleso je jediné tatranské pleso, v ktorom možno na dne, v hĺbkach pod 20 metrov, pozorovať zvláštne kanáliky vyryté v sedimente. Ich pôvod nie je doteraz dostatočne vysvetlený.

Trasa:

Najčastejšie sem turisti prichádzajú od Popradského a Štrbského plesa. Túra vedie po trase Štrbské pleso, Helios – Trigan – Popradské pleso – Nad Žabím potokom – Veľké Hincovo pleso (čas výstupu tam 3 hodiny, prevýšenie 641 m) – najprv červená a potom modrá značka. Turistický chodník od rozcestníka nad Žabím potokom až na Veľké Hincovo pleso je uzatvorený od 1.11. do 14.6.

Verejná doprava:

Železničná a autobusová stanica na Štrbskom plese, alebo vlaková zastávka Popradské pleso, TEŽ.

Parkovanie:

Verejné platené parkovisko na Štrbskom plese, alebo v lokalite Popradské pleso, TEŽ.

Kam v okolí?

Skúseným turistom navrhujeme pokračovať ďalej po modrej značke do Vyšného Kôprovského sedla a ďalej po červenej na Kôprovský štít.

Od Veľkého Hincovho plesa až na vrchol štítu trvá výstup približne 1 hodinu a 20 minút. Turistický chodník je uzatvorený od 1.11. do 14.6.

Údaje sú trase dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Štrbské pleso, Helios – Trigan – Popradské pleso – Nad Žabím potokom – Veľké Hincovo pleso a späť.

Zľavy na pobyty na Slovensku


Dĺžka:14 km Čas:5 hod Stúpanie:641 m Klesanie:641 m Lokalita:Vysoké Tatry Náročnosť:stredná Prístupový
bod:
Štrbské pleso, Popradské pleso
Turistická
značka:
červená, modrá
Trasa:Štrbské pleso, Helios - Trigan - Popradské pleso - Nad Žabím potokom - Veľké Hincovo pleso a späť Občerstvenie:

Horský hotel Popradské pleso
Majláthova chata

Súbor GPX:stiahnuť

Horský záchranár radí: Ako sa v súčasnej pandemickej situácii bezpečne pohybovať v horách?

Slovensko


Prielom Dunajca

Prielom a splav Dunajca

Pieniny
18 km3 hodľahká náročnosť


Bratislavský hrad

Bratislavský hrad

Bratislava
1 km2 hodľahká náročnosť