Veľké Hincovo pleso

Vysoké Tatry

Veľké Hincovo pleso (1946 m n.m.) je najväčšia a najhlbšia prírodná nádrž na Slovensku. Má plochu viac ako 20 ha a hĺbku až 54 metrov. Jeho hladina býva zamrznutá v priemer až 270 dní v roku. Túra na Veľké Hincovo pleso vo Vysokých Tatrách vedie zo Štrbského cez Popradské pleso.

Sústava Hincových plies sa nachádza v Mengusovskej doline medzi Kôprovským a Mengusovským štítom. Do plesa nevteká žiaden povrchový prítok a vyteká z neho Hincov potok, ktorý po spojení s Krupou vytvára rieku Poprad.

Veľké Hincovo pleso

Najvyššie zarybnené pleso v tatrách a zvláštne kanáliky na dne

Pleso ukrýva pod hladinou niekoľko zaujímavostí. Nasadením pstruha sa stalo najvyššie zarybnenou lokalitou na Slovensku.

V roku 1966 bol v plese umelo vysadený pstruh potočný, ktorý sa v tomto nehostinnom vysokohorskom prostredí akoby zázrakom udomácnil. Väčšinou sa zdržuje tesne pod hladinou, kde loví drobný hmyz. Občas bol pstruh pozorovaný aj v hĺbke 40 metrov.

Hincovo pleso ukrýva dodnes nie celkom preskúmanú zvláštnosť. Na dne, v hĺbkach pod 20 metrov možno pozorovať zvláštne kanáliky vyryté v sedimente. Ich pôvod nie je doteraz dostatočne vysvetlený.

Veľké Hincovo pleso
foto: Govisity

Túra na Veľké Hincovo pleso

Najčastejšie sem turisti prichádzajú zo Štrbského plesa. Túra vedie po trase Štrbské pleso, Helios – Trigan – Popradské pleso – Rázcestie nad Žabím potokom – Veľké Hincovo pleso (čas výstupu tam 3 hodiny, prevýšenie 755 m) – najprv červená a potom modrá značka.

Túra z Popradského plesa vedie po trase Rázcestie nad Popradským plesomRázcestie nad Žabím potokom – Veľké Hincovo pleso (čas výstupu do 1:40 hod., prevýšenie 465 m) – modrá značka.

Sezónna uzávera chodníka na Hincove plesá

Turistický chodník od rozcestníka nad Žabím potokom až na Hincovo pleso je uzatvorený od 1.11. do 14.6., v rámci zimnej sezónnej uzávery.

Parkovanie a verejná doprava

Platené parkoviská pred žel. zastávkou Popradské pleso, alebo na parkovisku na Štrbskom plese. Železničná a autobusová stanica na Štrbskom plese, alebo vlaková zastávka Popradské pleso, TEŽ.

Kam v okolí?

Turistický chodník pokračuje od Hincovho plesa po modrej značke do Vyšného Kôprovského sedla a ďalej po červenej na Kôprovský štít. Cestou na Popradské pleso sa nachádza aj pietne miesto obetiam Vysokých Tatier – Symbolický cintorín. Z Popradského plesa pokračujú turistické chodníky na na Chatu pod Rysmi a Rysy. Po tatranskej magistrále na Sedlo pod Ostrvou a okolo Batizovského plesa prídete na Sliezsky dom.

Ubytovanie so zľavou vo Vysokých Tatrách

Údaje sú trase dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Štrbské pleso, Helios – Trigan – Popradské pleso – Nad Žabím potokom – Hincovo pleso.

foto: Shutterstock, Turisticky, Govisity, Jakub Solovský


Dĺžka:
8 km
Čas:
3 hod
Stúpanie:
755 m
Klesanie:
155 m
Lokalita Vysoké Tatry
Náročnosť stredná
Prístupový bod Štrbské pleso, Popradské pleso
Turistická značka červená, modrá
Trasa Štrbské pleso, Helios - Trigan - Popradské pleso - Nad Žabím potokom - Veľké Hincovo pleso
Občerstvenie Horský hotel Popradské pleso Majláthova chata