Kôprovský štít

Vysoké Tatry

Túra na Kôprovský štít zo Štrbského plesa? Výstup patrí medzi stredne náročné, pôjdeme do nadmorskej výšky 2363 m n.m. Čaká nás prevýšenie viac ako 1000 metrov a úžasné výhľady. Určite sa vydajte na 23. najvyšší vrch Vysokých Tatier.

Priamo na vrchole Kôpráku sa nenachádza žiaden kríž, odmenou však bude nádherný panoramatický výhľad na Hincové a Temnosmrečinské plesá.

Ďalej môžeme za priaznivého počasia z vrcholu pozorovať na západnej strane Kriváň (2494 m n.m.), na severnej Mengusovský štít (2432 m n.m.), Čubrinu (2376 m n.m.), na južnej Hlinskú vežu (2340 m n.m.), Satan (2432 m n.m.), dokonca v diaľke východným smerom aj Lomnický štít (2634 m n.m.). Nádherný je výhľad na Mengusovskú dolinu, Hincové plesá a Hlinskú dolinu, kde sa nachádzajú Temnosmerčinské plesá.

Kôprovský štít
foto: Kārlis Dambrāns

Výstup na Kôprovský štít

Turisti sem najčastejšie prichádzajú cez Mengusovskú dolinu po trase: Štrbské pleso, Helios – Trigan – Popradské pleso – Nad Žabím potokom – Veľké Hincovo pleso – Vyšné Kôprovské sedlo – Kôprovský štít (čas chôdze tam 4:30, prevýšenie 1053 m) – najprv červená, potom modrá a opäť červená značka. Tento variant ponúka po ceste aj občerstvenie na Popradskom plese.

Dlhšia trasa sem vedie z Troch studničiek cez Kôprovú a Hlinskú dolinu po trase: Tri Studničky – Zverinec – Kôprová dolina – Rázcestie pod Hlinskou – Hlinská dolina – Vyšné Kôprovské sedlo – Kôprovský štít (čas chôdze tam 6 hodín, prevýšenie 1372 m) – modrá a potom červená značka. 

Trasa z Popradského plesa na Kôprovský štít trvá približne 3 hodiny, prekonáva prevýšenie 805 m a vedie najprv po modrej a potom po červenej značke.

Na Kôprovský štít bezpečne

Pri výstupe na Kôprovský štít je veľmi dôležité dbať na bezpečnosť. Veľkým pomocníkom je aplikácia Horskej záchrannej služby, ktorú podporuje spoločnosť Generali. Táto aplikácia umožňuje rýchle privolanie pomoci s presnou lokalizáciou. Okrem toho poskytuje ďalšie výhody, ako je evidencia výstupov, informácie o aktuálnych výstrahách a zaujímavostiach v okolí. Pri výstupe na Kôprovský štít si pamätajte, že bezpečnosť je na prvom mieste a táto aplikácia môže byť cenným nástrojom na zvýšenie vašej osobnej bezpečnosti.

Kôprovský štít
foto: Turisticky

Túra na Kôprovský štít – popis trasy

Na turistickom chodníku od Popradského plesa sa nenachádzajú žiadne istiace pomôcky (reťaze). Napriek tomu od Kôprovského sedla budete prechádzať niekoľko náročnejších skalnatých exponovaných miest. Práve táto trasa patrí medzi najnáročnejšie úseky celého výstupu.

Turistický chodník od Hincových plies výrazne stúpa po serpentínach do Kôprovského sedla a odtiaľ po sutinovom chodníku až na vrchol Kôprovského štítu. Na tomto úseku sa nachádza po pravej strane niekoľko strmých žľabov. Zvýšte tu opatrnosť.

Platí zimná uzávera

Turistické chodníky na Kôprovský štít sú uzatvorené od 1.11. do 31.5., počas zimnej uzávery Vysokých Tatier.

Parkovanie a verejná doprava

Na záchytnom platenom parkovisku na Štrbskom plese, alebo v lokalite Popradské pleso, TEŽ. Železničná a autobusová stanica na Štrbskom plese, alebo vlaková zastávka Popradské pleso, TEŽ.

Kam v okolí?

Po ceste určite neminiete Veľké Hincovo pleso. Je to najväčšia a najhlbšia prírodná nádrž na Slovensku. Má plochu viac ako 20 ha a hĺbku až 54 metrov. Nachádza sa v nadmorskej výške 1946 m n.m. a môžete si tu po ceste oddýchnuť. Chodníky z Popradského plesa pokračujú tiež na Chatu pod Rysmi a Rysy, alebo cez Sedlo pod Ostrvou, okolo Batizovského plesa na Sliezsky dom.

Ubytovanie so zľavou vo Vysokých Tatrách

Údaje o trase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Štrbské pleso, Helios – Trigan – Popradské pleso – Nad Žabím potokom – Veľké Hincovo pleso – Vyšné Kôprovské sedlo – Kôprovský štít.


Dĺžka:
10 km
Čas:
4:30 hod
Stúpanie:
1148 m
Klesanie:
135 m
Lokalita Vysoké Tatry
Náročnosť ťažká
Prístupový bod Štrbské pleso, Popradské Pleso
Turistická značka červená, modrá
Trasa Štrbské pleso, Helios - Trigan - Popradské pleso - Nad Žabím potokom - Veľké Hincovo pleso - Vyšné Kôprovské sedlo - Kôprovský štít
Občerstvenie Majláthova chata Chata pri Popradskom plese