Kôprovský štít

Vysoké Tatry

Túra na Kôprovský štít zo Štrbského plesa? Výstup patrí medzi stredne náročná, pôjdeme do nadmorskej výšky 2363 m n.m. Čaká nás prevýšenie viac ako 1000 metrov a úžasné výhľady. Určite sa vydajte na 23. najvyšší vrch Vysokých Tatier.

Priamo na vrchole Kôpráku sa nenachádza žiaden kríž, odmenou však bude nádherný panoramatický výhľad na Hincové a Temnosmrečinské plesá.

Ďalej môžeme za priaznivého počasia z vrcholu pozorovať na západnej strane Kriváň (2494 m n.m.), na severnej Mengusovský štít (2432 m n.m.), Čubrinu (2376 m n.m.), na južnej Hlinskú vežu (2340 m n.m.), Satan (2432 m n.m.), dokonca v diaľke východným smerom aj Lomnický štít (2634 m n.m.). Nádherný je výhľad na Mengusovskú dolinu, Hincové plesá a Hlinskú dolinu, kde sa nachádzajú Temnosmerčinské plesá.

Túra na Kôprovský štít:

Turisti sem najčastejšie prichádzajú cez Mengusovskú dolinu po trase: Štrbské pleso, Helios – Trigan – Popradské pleso – Nad Žabím potokom – Veľké Hincovo pleso – Vyšné Kôprovské sedlo – Kôprovský štít (čas chôdze tam 4:30, prevýšenie 1053 m) – najprv červená, potom modrá a opäť červená značka. Tento variant ponúka po ceste aj občerstvenie na Popradskom plese.

Dlhšia trasa sem vedie z Troch studničiek cez Kôprovú a Hlinskú dolinu po trase: Tri Studničky – Zverinec – Kôprová dolina – Rázcestie pod Hlinskou – Hlinská dolina – Vyšné Kôprovské sedlo – Kôprovský štít (čas chôdze tam 6 hodín, prevýšenie 1372 m) – modrá a potom červená značka. 

Trasa z Popradského plesa na Kôprovský štít trvá približne 3 hodiny, prekonáva prevýšenie 805 m a vedie najprv po modrej a potom po červenej značke.

Uzávera:

Turistické chodníky na Kôprovský štít sú uzatvorené od 1.11. do 14.6.

Popis trasy (výstup):

Na turistickom chodníku od Popradského plesa sa nenachádzajú žiadne istiace pomôcky (reťaze). Napriek tomu od Kôprovského sedla budete prechádzať niekoľko náročnejších skalnatých exponovaných miest. Práve táto trasa patrí medzi najnáročnejšie úseky celého výstupu.

Turistický chodník od Hincových plies výrazne stúpa po serpentínach do Kôprovského sedla a odtiaľ po sutinovom chodníku až na vrchol Kôprovského štítu. Na tomto úseku sa nachádza po pravej strane niekoľko strmých žľabov. Zvýšte tu opatrnosť.

Verejná doprava:

Železničná a autobusová stanica na Štrbskom plese, alebo vlaková zastávka Popradské pleso, TEŽ.

Parkovanie:

Na záchytnom platenom parkovisku na Štrbskom plese, alebo v lokalite Popradské pleso, TEŽ.

Kam v okolí?

Po ceste určite neminiete Veľké Hincovo pleso je najväčšia a najhlbšia prírodná nádrž na Slovensku, má plochu viac ako 20 ha a hĺbku až 54 metrov. Nachádza sa v nadmorskej výške 1946 m n.m., môžete si tu po ceste oddýchnuť.

Po ceste naspäť si môžete dopriať občerstvenie napríklad na Popradskom plese.

Údaje o trase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Štrbské pleso, Helios – Trigan – Popradské pleso – Nad Žabím potokom – Veľké Hincovo pleso – Vyšné Kôprovské sedlo – Kôprovský štít a späť.

Zľavy na pobyty na Slovensku
Dĺžka:17 km Čas:8 hod Stúpanie:1053 m Klesanie:1053 m Lokalita: Vysoké Tatry Náročnosť: ťažká Prístupový
bod:
Štrbské pleso, Popradské Pleso
Turistická
značka:
červená, modrá
Trasa: Štrbské pleso, Helios - Trigan - Popradské pleso - Nad Žabím potokom - Veľké Hincovo pleso - Vyšné Kôprovské sedlo - Kôprovský štít a späť Občerstvenie: Majláthova chata