Kôprovský štít

Vysoké Tatry

Kôprovský štít je vďaka vyznačenej turistickej trase dostupný tatranský štít s nadmorskou výškou 2363 m n.m. Čaká vás prevýšenie viac ako 1000 metrov a úžasné výhľady.

Priamo na jeho vrchole sa nenachádza žiaden kríž, odmenou však bude nádherný panoramatický výhľad na Hincové a Temnosmrečinské plesá.

Ďalej môžeme za priaznivého počasia z vrcholu pozorovať na západnej strane Kriváň (2494 m n.m.), na severnej Mengusovský štít (2432 m n.m.), Čubrinu (2376 m n.m.), na južnej Hlinskú vežu (2340 m n.m.), Satan (2432 m n.m.), dokonca v diaľke východným smerom aj Lomnický štít (2634 m n.m.). Nádherný je výhľad na Mengusovskú dolinu, Hincové plesá a Hlinskú dolinu, kde sa nachádzajú Temnosmerčinské plesá.

Popis trasy (výstup):

Na turistickom chodníku od Popradského plesa sa nenachádzajú žiadne istiace pomôcky (reťaze). Napriek tomu od Kôprovského sedla budete prechádzať niekoľko náročnejších skalnatých exponovaných miest. Práve táto trasa patrí medzi najnáročnejšie úseky celého výstupu.

Turistický chodník od Hincových plies výrazne stúpa po serpentínach do Kôprovského sedla a odtiaľ po sutinovom chodníku až na vrchol Kôprovského štítu. Na tomto úseku sa nachádza po pravej strane niekoľko strmých žľabov. Zvýšte tu opatrnosť.

Hincovo pleso:

Veľké Hincovo pleso je najväčšia a najhlbšia prírodná nádrž na Slovensku, má plochu viac ako 20 ha a hĺbku až 54 metrov. Nachádza sa v nadmorskej výške 1946 m n.m., môžete si tu po ceste oddýchnuť.

Navrhované trasy:

Turisti sem najčastejšie prichádzajú cez Mengusovskú dolinu po trase: Štrbské pleso, Helios – Trigan – Popradské pleso – Nad Žabím potokom – Veľké Hincovo pleso – Vyšné Kôprovské sedlo – Kôprovský štít (čas chôdze tam 4:30, prevýšenie 1053 m) – najprv červená, potom modrá a opäť červená značka. Tento variant ponúka po ceste aj občerstvenie na Popradskom plese. Turistický chodník od rozcestníka nad Žabím potokom až na Kôprovský štít je uzatvorený od 1.11. do 14.6.

Dlhšia trasa sem vedie z Troch studničiek cez Kôprovú a Hlinskú dolinu po trase: Tri Studničky – Zverinec – Kôprová dolina – Rázcestie pod Hlinskou – Hlinská dolina – Vyšné Kôprovské sedlo – Kôprovský štít (čas chôdze tam 6 hodín, prevýšenie 1372 m) – modrá a potom červená značka. Turistický chodník od rozcestníka na Kmeťov vodopád až na Kôprovský štít je uzatvorený od 1.11. do 14.6.

Verejná doprava:

Železničná a autobusová stanica na Štrbskom plese, alebo vlaková zastávka Popradské pleso, TEŽ.

Kde parkovať?

Na záchytnom platenom parkovisku na Štrbskom plese, alebo v lokalite Popradské pleso, TEŽ.

Údaje o trase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Štrbské pleso, Helios – Trigan – Popradské pleso – Nad Žabím potokom – Veľké Hincovo pleso – Vyšné Kôprovské sedlo – Kôprovský štít a späť.


Dĺžka:17 km Čas:8 hod Stúpanie:1053 m Klesanie:1053 m Lokalita:Vysoké Tatry Náročnosť:ťažká Prístupový
bod:
Štrbské pleso, Popradské Pleso
Turistická
značka:
červená, modrá
Trasa:Štrbské pleso, Helios - Trigan - Popradské pleso - Nad Žabím potokom - Veľké Hincovo pleso - Vyšné Kôprovské sedlo - Kôprovský štít a späť Občerstvenie:

Majláthova chata

Zubačka - Štrbské pleso

Zubačka končí! Nahradí jú nová v roku 2021

Vysoké Tatry


Malý Kriváň

Malý Kriváň

Malá Fatra
22 km9 hodťažká náročnosť


Piešťanské kúpele

Kúpele Piešťany

Piešťany