Chata pod Rysmi

Vysoké Tatry

Chata pod Rysmi (2250 m n.m.) je najvyššie položená a najmladšia chata vo Vysokých Tatrách, postavili ju až v roku 1933. Chata Rysy ponúka ubytovanie aj teplé občerstvenie. Ako jediná je vo Vysokých Tatrách otvorená len v letnej sezóne od 1.6. do 31.10.

Okolo chaty vedie turistický chodník na Rysy, ďalej s prechodom cez Morské oko na poľskú stranu Tatier. Prístupový chodník na Chatu Rysy je pod Žabími plesami zaistený kovovými stúpačkami a reťazami. Počas snehovej pokrývky odporúčame mačky, paličky, prípadne cepín.

Samozrejmosťou je výber teplých jedál a alko a nealko nápojov. Ubytovaných hostí určite potešia raňajky a večera podľa aktuálnej ponuky. WC v chate je len pre personál. Návštevníci môžu použiť najvyššie postavenú suchú latrínu s výhľadom. Je vzdialená od chaty asi 100 metrov.

Chata pod Rysmi
Chata pod Rysmi

Ubytovanie na Chate pod Rysmi

Pre ubytovanie slúži spoločná nocľaháreň s kapacitou 14 lôžok. V prípade plnej obsadenosti sa môžete vyspať vo vlastnom spacáku v jedálni. Rezerváciu ubytovania odporúčame v dostatočnom predstihu na stránke prevádzkovateľa. Aktuálnu obsadenosť overíte priamo tu.

Chata pod Rysmi nemá telefonické, ani internetové spojenie, preto treba komunikovať s chatárom cez SMS správy. +421 903 181 051

Sezóna na Chate pod Rysmi

Počas sezónnej zimnej uzávery je chata každoročne zatvorená od 1.11. do 31.5, rovnako aj chodník na Rysy.

Túra na Chatu pod Rysmi

Najlepšie je prístupná po chodníku cez Popradské pleso a Mengusovskú dolinu. Pôjdeme po trase Popradské pleso – Rázc. pri Žabom potoku – Chata pod Rysmi (čas výstupu do 2:40 hod, prevýšenie 713 m) – najprv modrá a potom červená značka

Prídete sem od Štrbského plesa po trase – Rázc. pred Heliosom – Trigan – Popradské pleso – Rázc. pri Žabom potoku – Chata pod Rysmi (čas výstupu do 4 hod., prevýšenie 906 m) – najprv červená, potom modrá a červená značka

Jednou z najfrekventovanejších prístupových trás je modrá značka od zastávky Popradské pleso, TEŽ, cez Popradské pleso. Výstup na Chatu pod Rysmi touto trasou trvá asi 3:30 hod.

Parkovanie a verejná doprava

Najbližšie verejné parkovisko pred zastávkou Popradské pleso, TEŽ a na Štrbskom plese pri stanici. Obidve sú spoplatnené. Železničná zastávka Popradské pleso, TEŽ, alebo Štrbské pleso.

Kam v okolí?

Značené chodníky vedú z Popradského plesa na Hincovo pleso, Kôprovský štít a Rysy (2499 m n.m.). Prípadne cez Sedlo pod Ostrvou, okolo Batizovského plesa na Sliezsky dom.

Ubytovanie so zľavou vo Vysokých Tatrách

Údaje o čase, prevýšení a vzdialenosti sú len informatívne a namerali sme ich na trase Popradské pleso, zastávka TEŽ – Popradské pleso – Rázcestie nad Žabím potokom – Chata pod Rysmi a späť.


Dĺžka:
19 km
Čas:
8 hod
Stúpanie:
953 m
Klesanie:
953 m
Lokalita Vysoké Tatry
Náročnosť ťažká
Prístupový bod Popradské pleso, Štrbské pleso
Turistická značka červená, modrá
Trasa Popradské pleso, zastávka TEŽ - Popradské pleso - Nad Žabím potokom - Chata pod Rysmi a späť
Občerstvenie Chata pod Rysmi Chata pri Popradskom plese