Chata pod Rysmi

Vysoké Tatry

Chata pod Rysmi je najvyššie položená (2250 m n.m.) a najmladšia chata vo Vysokých Tatrách, postavili ju v roku 1933. Je otvorená len v letnej sezóne od 15.6. do 31.10.

Okolo chaty vedie turistický chodník na Rysy, ďalej s prechodom cez Morské oko na poľskú stranu Tatier. Prístupový chodník na chatu je pod Žabími plesami zaistený kovovými stúpačkami a reťazami, v čase snehovej pokrývky odporúčame mačky, paličky, prípadne cepín.

Samozrejmosťou je výber teplých jedál a alko a nealko nápojov a pre ubytovaných raňajky aj večera podľa ponuky. WC v chate je len pre personál, návštevníci môžu použiť suchú latrínu vzdialenú od chaty asi 100 metrov.

Ubytovanie:

Pre ubytovanie slúži spoločná nocľaháreň s kapacitou 14 lôžok, a keď je obsadená, môžete sa vyspať vo vlastnom spacáku v jedálni. Rezerváciu ubytovania odporúčame v dostatočnom predstihu na stránke prevádzkovateľa.

Chata pod Rysmi nemá telefonické, ani internetové spojenie, preto treba komunikovať s chatárom cez SMS správy. +421 903 181 051

Sezóna na Chate pod Rysmi:

Chata je zatvorená od 1.11. do 14.6., rovnako aj chodník na Rysy.

Trasa:

Najrýchlejšia je túra cez Popradské pleso a Mengusovskú dolinu. Začíname najprv po modrej a od sedla nad Žabím potokom po červenej značke s dĺžkou výstupu približne 2 hodiny 20 minút.

Prídete sem aj od Štrbského plesa, najprv po červenej značke v smere na Popradské pleso a ďalej po modrej a opäť červenej značke. Dĺžka tejto varianty výstupu je približne 3 hodiny 40 minút.

Jednou z najfrekventovanejších prístupových trás je modrá značka od zastávky Popradské pleso, TEŽ (v blízkosti je platené parkovisko), cez Popradské pleso. Výstup na Chatu pod Rysmi trvá asi 3:30 hod.

Parkovanie:

Najbližšie verejné parkovisko pred zastávkou Popradské pleso, TEŽ.

Verejná doprava:

Železničná zastávka Popradské pleso, TEŽ.

Kam v okolí?

Značené chodníky vedú na Hincovo pleso, Kôprovský štít, Rysy (2499 m n.m.).

Údaje o čase, prevýšení a vzdialenosti sú len informatívne a namerali sme ich na trase Popradské pleso, zastávka TEŽ – Popradské pleso – Nad Žabím potokom – Chata pod Rysmi a späť.

Zľavy na pobyty na Slovensku


Dĺžka:19 km Čas:8 hod Stúpanie:953 m Klesanie:953 m Lokalita: Vysoké Tatry Náročnosť: ťažká Prístupový
bod:
Popradské pleso, Štrbské pleso
Turistická
značka:
červená, modrá
Trasa: Popradské pleso, zastávka TEŽ - Popradské pleso - Nad Žabím potokom - Chata pod Rysmi a späť Občerstvenie: Chata pod Rysmi Chata pri Popradskom plese   Web: https://www.chatapodrysmi.com/