Náučný chodník Glanzenberg

Banská Štiavnica

Banská Štiavnica a jej okolie ukrýva veľa krásnych miest. Náučný chodník Glanzenberg vám odkryje históriu tohto banského mesta a ukáže výhľady na mesto, Banskoštiavnickú kalváriu a okolie.

Náučný chodník vás prevedie cez nádherné tajchy (Veľká Vodárenská, Malá Vodárenská), ruiny hradu, banícku osadu a pozriete sa aj na najstaršiu povrchovú ťažbu v Banskej Štiavnici.

Glanzenberg znamená v preklade ligotavá hora. Po jej okraji prechádzali bohaté rudné žily Špitáler, Bieber a Terézia.

Vrch Glanzenberg nad Banskou Štiavnicou bol najprv hradom s baníckym osídlením, ktorý tu vznikol v 13. storočí.

Trasa má celkovo 23 tabúľ. Návštevníkov informuje aj o dejinách baníctva v Banskej Štiavnici.

Ako sa sem dostať?

Celý náučný chodník Glanzenberg je nenáročný a ponúka krásne výhľady aj na technické zaujímavosti.

Pôjdete po trase Banská Štiavnica, Námestie sv. Trojice – Tajch Veľká Vodárenská – Tajch Červená studňa – Glanzenberg – Banská Štiavnica, Radničné námestie (čas 2:30 hod., prevýšenie 198 m) – zelená značka náučného chodníka

Popis trasy:

Začíname v centre Banskej Štiavnice na Námestí sv. Trojice. Odtiaľto sa vydajme hore do kopca po zelenej turistickej značke smerom k tajchu Veľká Vodárenská.

Odtiaľto budeme pokračovať ďalej k tajchu Červená Studňa. Následne sa vrátime späť do Sedla Červená Studňa, kde sa nachádza informačná tabuľa s popisom a smerovými šípkami.

Pokračujeme hore do kopca, až prídeme nad tajch Veľká Vodárenská.

Po náučnom chodníku sa dostaneme postupne až na vrchol Glanzenberg. Tu sa nachádzajú pozostatky bývalého hradu a kaplnky. Odtiaľto máme Banskú Štiavnicu ako na dlani. Pri orientácii pomôžu informačné tabule.

Z vrchu môžeme pozorovať pozostatky štôlní Gábor a Michal.

Neďaleko náučného chodníka sa nachádzajú aj uzavreté vstupy do ďalších štôlní. Vstup do nich v žiadnom prípade neodporúčame.

Kde parkovať?

Na Námestí Svätej Trojice sa nachádza platené parkovisko. Použiť môžete tiež bezplatné parkovisko pri tajchu Červená studňa.

Verejná doprava:

Najbližšia autobusová zastávka – Banská Štiavnica, Červená studňa. Priamo v centre Banskej Štiavnice vystúpite na Radničnom námestí, zastávka MÚ.

Kam v okolí?

V blízkosti sa nachádza Banské múzeum v prírodeNový Zámok v Banskej Štiavnici, Štôlňa Glazenberg. Po náučnom chodníku Milana Kapustu prídete tiež k najvyššie položenému Tajchu Ottergrund.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Banská Štiavnica, Námestie sv. Trojice – Tajch Veľká Vodárenská – Tajch Červená studňa – Glanzenberg – Banská Štiavnica, Radničné námestie.

Dĺžka:4 km Čas:2:30 hod Stúpanie:198 m Klesanie:198 m Lokalita: Banská Štiavnica Náročnosť: ľahká Prístupový
bod:
Banská Štiavnica, Námestie sv. Trojice
Trasa: Banská Štiavnica, Námestie sv. Trojice - Tajch Veľká Vodárenská - Tajch Červená studňa - Glanzenberg - Banská Štiavnica, Radničné námestie

Malý Rozsutec
Malá Fatra Malý Rozsutec
Sninský kameň
Vihorlat Sninský kameň