Roklina Veľký Sokol

Slovenský raj

Roklina Veľký Sokol je skvelá voľba pre návštevníkov parku Slovenský raj, ktorí vyhľadávajú divoké tiesňavy v nádhernom tichom prostredí.

Roklina patrí medzi menej navštevované, pretože sa nachádza mimo hlavných turistických centier.

Nie nadarmo patrí Veľký Sokol medzi najdivokejšie rokliny v severozápadnej časti Slovenského raja. Dokonca dostala tiesňava prívlastok ako najmohutnejšia.

V rokline Veľký Sokol, ako aj na celom území Slovenského raja, platí návštevný poriadok. Pohybovať sa na tomto území môžete len po turisticky značených chodníkoch.

Vstup do rokliny je len jednosmerný a to proti prúdu potoka – z dola nahor.

Rebríky:

Prechod je zabezpečený väčšinou cez drevené a niekoľké kovové zvislé mostíky. Pohybujete sa korytom potoka s množstvami napadaného dreva. Nepremokavá obuv je pre vaše pohodlie neoddeliteľnou súčasťou.

Rothova roklina:

Tiesňavu ukončuje Rothova roklina, pomenovaná po priekopníkovi turistiky. Nachádza sa tu pamätná tabuľa.

Prístupnosť:

Tiesňava je prístupná v každom ročnom období.

Ako sa sem dostať?

Prídete sem v smere z Hrabušíc, prejdete okolo centra Podlesok a auto odporúčame odparkovať v lokalite Sokol – horáreň. Do rokliny Veľký Sokol sa od rozcestníka vydáme po žltej turistickej značke.

Vrchol rokliny Veľký Sokol sa nachádza na okraji planiny Glac, ďalej pokračuje romantickou Rothovou roklinou cez Veľký, Malý a Kaskádový vodopád.

Trasa:

Sokol horáreň – Roklina Veľký Sokol – Rothova roklina – Glacká cesta – Malá poľana – Palc, rázc. – Sokol horáreň (čas do 5 hod., prevýšenie 535 m) – najprv žltá a potom červená značka

Kam v okolí?

V blízkosti navštívte rokliny Suchá Belá, Piecky, alebo Prielom Hornádu.

Údaje sú len informatívne a namerali sme ich na trase Sokol horáreň – Veľký Sokol – Rothova roklina – Glacká cesta – Malá poľana – Palc, rázc. – Sokol horáreň.

Zľavy na pobyty na Slovensku


Dĺžka:15 km Čas:5 hod Stúpanie:535 m Klesanie:535 m Lokalita: Slovenský raj Náročnosť: stredná Prístupový
bod:
Hrabušice, Podlesok
Turistická
značka:
červená, žltá
Trasa: Sokol horáreň - Veľký Sokol - Rothova roklina - Glacká cesta - Malá poľana - Palc, rázc. - Sokol horáreň Občerstvenie: Cafe and Bufet u Orla Poniklec Sudok Podlesok Ranč Podlesok Súbor GPX: stiahnuť