Kláštorská roklina

Slovenský raj

Kláštorká roklina patrí medzi najkratšie v Slovenskom raji. Síce má dĺžku len 1,5 km ale najhustejšiu koncentráciu vodopádov.

Celkovo sa v rokline nachádza až 7 vodopádov. Vodopád objaviteľov, Vodopád Antona Straku, Kaskády Gusta Nedobrého, Malý vodopád, Machový vodopád, Kartuziánsky vodopád a najkrajší Dúhový vodopád.

Roklina je priechodná len jedným smerom, a to z dola nahor, proti toku potoka. Na viacerých miestach sa nachádzajú istiace pomôcky – kovové rebríky, stúpačky a reťaze.

Po výdatných zrážkach, alebo na jar, môže roklinou pretekať výrazne viac vody. Nepremokavú obuv určite odporúčame po celý rok.

Vstup do roklín Slovenského raja je spoplatnený a turistické trasy sú dostupné celoročne.

Kláštorská roklina patrí medzi najnavštevovanejšie v Slovenskom raji. Jej ústie začína v Prielome Hornádu a končí na Kláštorisku, kde sa nachádzajú ruiny kartuziánskeho kláštora.

Ako sa sem dostať?

Roklina je najlepšie prístupná z turistického centra Podlesok. Pôjdete po trase Podlesok – Prielom HornáduKláštorská roklina – Kláštorisko. Dĺžka tejto trasy je približne 2 hodiny.

Prídete sem tiež z Letanoviec, cez Letanovský mlyn – Prielom Hornádu, – Kláštorskú roklinu – Kláštorisko, asi za 1 hodinu a 45 minút.

Kde parkovať?

Záchytné platené parkovisko v lokalite Podlesok.

Verejná doprava:

Najbližšia autobusová zastávka: Hrabušice, rázc. Podlesok.

Kam v okolí?

V Slovenskom raji odporúčame Tomášovský výhľad, Roklinu Suchá Belá, Sokoliu dolinu, Veľký Sokol, Roklinu Piecky alebo Ferratu HZS Kyseľ.

Údaje o dĺžke, čase a prevýšení sú len informatívne a namerali sme ich na trase Podlesok – Prielom Hornádu – Kláštorská roklina – Kláštorisko – Podlesok.


Dĺžka:8 km Čas:4 hod Stúpanie:302 m Klesanie:302 m Lokalita:Slovenský raj Náročnosť:ťažká Prístupový
bod:
Podlesok
Turistická
značka:
modrá, zelená
Trasa:Podlesok - Prielom Hornádu - Kláštorská roklina - Kláštorisko a späť Občerstvenie:

Kláštorisko
Ranč Podlesok

Donovaly

Nová hoľa – Donovaly

Horehronie
5 km3 hodľahká náročnosťHrad Blatnica

Veľká Fatra
7 km3 hodľahká náročnosťVeľké Biele pleso

Vysoké Tatry
20 km7 hodstredná náročnosť