Kláštorská roklina

Slovenský raj

Kláštorská roklina patrí medzi najkratšie v Slovenskom raji. Celkovo je dlhá len 1,5 km, ukrýva však najhustejšiu koncentráciu vodopádov.

Ústie tiesňavy začína v Prielome Hornádu a končí na Kláštorisku, kde sa nachádzajú ruiny kartuziánskeho kláštora. Vďaka skvelej polohe je Kláštorská roklina v Slovenskom raji medzi turistami veľmi obľúbená. Tiesňava je sprístupnená celoročne.

Roklina je priechodná len jedným smerom, a to z dola nahor, proti toku potoka. Na viacerých miestach sa nachádzajú istiace pomôcky – kovové rebríky, stúpačky a reťaze. Po výdatných zrážkach, alebo na jar, môže roklinou pretekať výrazne viac vody. Nepremokavú obuv určite odporúčame po celý rok.

Kláštorská roklina
Kláštorská roklina

Na malom úseku môžete obdivovať až 7 vodopádov

Celkovo sa v rokline nachádza až 7 vodopádov. Vodopád objaviteľov, Vodopád Antona Straku, Kaskády Gusta Nedobrého, Malý vodopád, Machový vodopád, Kartuziánsky vodopád a najkrajší Dúhový vodopád.

Trasa Prielom Hornádu – Kláštorská roklina – Kláštorisko

Roklina je prístupná z turistického centra Podlesok. Pôjdeme z Podleska na Kláštorisko po trase: Podlesok – Prielom Hornádu – Kláštorská roklina – Kláštorisko. (čas prechodu do 2:30 hod., prevýšenie 303 m) – najprv modrá a potom zelená značka

Z Čingova ideme po trase Čingov, parkovisko – Lesnica, ústie – Biely potok, rázcestie – Pod Tomášovským výhľadom – Prielom Hornádu – Letanovský mlyn – Kláštorská roklina – Kláštorisko (čas do 2:40 hod., prevýšenie 399 m) – najprv modrá a potom zelená značka

Prídeme sem tiež z Letanoviec, cez Letanovský mlyn – Prielom Hornádu, – Kláštorskú roklinu – Kláštorisko, asi za 1 hodinu a 45 minút.

Kláštorská roklina
foto: Jakub Solovsky

Vstup do Národného parku Slovenský raj je spoplatnený

Vstup do všetkých roklín Slovenského raja je spoplatnený. Pokiaľ plánuje dlhší pobyt, odporúčame zakúpiť 3 až 5 dňový lístok v lokalite Čingov, alebo Podlesok. Cenník nájdete TU.

Parkovanie a verejná doprava

Záchytné platené parkovisko v turistickom centre Podlesok. Najbližšia autobusová zastávka Hrabušice, rázc. Podlesok. Verejné platené parkovisko v lokalite Čingov.

Kam v okolí?

V Slovenskom raji odporúčame túru na: Tomášovský výhľad, Roklinu Suchá Belá, Sokoliu dolinu, Veľký Sokol, Roklinu Piecky, Prielom Hornádu, Malý Kyseľ, alebo Ferratu HZS Kyseľ.

Údaje o dĺžke, čase a prevýšení sú len informatívne a namerali sme ich na trase Podlesok – Prielom Hornádu – Kláštorská roklina – Kláštorisko.


Dĺžka:
6 km
Čas:
2:30 hod
Stúpanie:
303 m
Klesanie:
303 m
Lokalita Slovenský raj
Náročnosť stredná
Prístupový bod Podlesok
Turistická značka modrá, zelená
Trasa Podlesok - Prielom Hornádu - Kláštorská roklina - Kláštorisko
Občerstvenie Kláštorisko Ranč Podlesok