Čutkovská dolina

Liptov

Známa a nezmáma je prezývaná Čutkovská dolina, ktorá sa nachádza v krásnom tichom prostredí, neďaleko mesta Ružomberok.

Náučný chodník, ktorý vás prevedie celou dolinou má 10 informačných tabúľ, 6 mostíkov a oddýchnuť si môžete na drevených lavičkách. Nájdete tu tiež niekoľko verejných ohnísk a studničky s pitnou vodou.

Väčšina návštevníkov pozná atrakcie, ktoré sa nachádzajú v okolí koliby. Nájdete tu minizoo, rôzne adrenalínové atrakcie, rybník a romantickú vodnú nádrž.

Jelení a Jamišný vodopád:

Tie najkrajšie miesta Čutkovská dolina ukrýva až na jej úplnom konci. Odporúčame sa prejsť po celom náučnom chodníku, z ktorého vedie najprv odbočka na Jelení vodopád.

Tento vodopád má výšku 24 metrov. Najmohutnejší je v jarných mesiacoch, alebo po výdatných dažďoch. Na jeseň, alebo v zime je takmer suchý.

Ďalšia odbočka z doliny vedie k Jamišným vodopádom. Nižný vodopád je vysoký 12 metrov a Vyšný má výšku 5,5 metra. Vodopády boli dlho ukryté pred očami obdivovateľov. Sprístupnili ich až po vybudovaní chodníka a drevených mostíkov.

Tiesňava:

Medzi najväčšie lákadlá Čutkovskej doliny patrí Tiesňava za dierou v nadmorskej výške 850 metrov. Nájdete ju až v samom závere doliny.  V tiesňave vybudovali schody do pevnej skaly, ale aj ochranné zábradlie a je skutočne úchvatná.

Kaňon tiesňavy má dĺžku 68 metrov a v minulosti ho vytvoril Čutkovský potok.

Bezbariérová dolina:

Celá dolina až po Chatu pod Kozím je bezbariérová. Priechodná je tiež na horskom, alebo trekingovom bicykli.

Ako sa sem dostať a kde parkovať?

Najbližšie veľké záchytné parkovisko sa nachádza neďaleko Koliby u Dobrého pastiera v Čutkovskej doline, približne 7 km od Ružomberka.

Verejná doprava:

Najbližšia zastávka autobusu mestskej hromadnej dopravy sa nachádza v lokalite Klačno, otočka.  Premávajú sem linky MHD aj zo železničnej stanice v Ružomberku.

Kam v okolí?

Navštívte tiež pamiatku zapísanú v Unesco, podhorskú obec Vlkolínec.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne a namerali sme ich na trase: Ružomberok, Černová – Čutkovská dolina – Chata pod Kozím – Jelení vodopád a späť


Dĺžka:13 km Čas:4 hod Stúpanie:690 m Klesanie:690 m Lokalita:Liptov Náročnosť:ľahká Prístupový
bod:
Ružomberok, Černová
Turistická
značka:
modrá
Trasa:Ružomberok, Černová - Čutkovská dolina - Chata pod Kozím - Jelení vodopád a späť Občerstvenie:

Koliba u Dobrého pastiera

Galéria Ikony Hour

Galéria Ikony Hour

Žilina
1 km1 hodľahká náročnosť


Východná Vysoká

Východná Vysoká

Vysoké Tatry
16 km7 hodťažká náročnosť


Kúpele Trenčianske Teplice

Trenčianske Teplice