Banka lásky

Banská Štiavnica

Pre požiar bude zatvorená do roku 2026. Projekt obnovy Banky lásky môžete podporiť tu.

Chcete svojej polovičke vyznať lásku? Banka lásky v Banskej Štiavnici ponúka túto jedinečnú šancu. Dom a múzeum lásky si nenechajte ujsť. Každý z vás si istotne spomína, ako sme sa na strednej škole museli učiť báseň Marína naspamäť. Napísal ju Andrej Sládkovič ako vyznanie obrovskej lásky k Márii Pišlovej.

V Banskej Štiavnici bývala nádherná Mária Pišlová, do ktorej bol beznádejne zamilovaný náš najlepší básnik, Sládkovič. Banka lásky je miesto, kde Marína uchovala pôvodný rukopis najznámejšej ľúbostnej básne od svojho nápadníka A. Sládkoviča. Jedinečný nápad zachovania pôvodného domu Maríny bol naozaj vskutku inšpiratívny. Zaľúbené páry dnes navštevujú toto miesto. Hodinová nenáročná a miestami aj zábavná prehliadka zážitkového domu Márie Pišlovej poteší každé zamilované srdce.

V zážitkovom dome nájdete aj hovoriace obrazy, zaľúbené schránky, alebo zaľúbenú poštu. Na každej zaľúbenej schránke je kúsok originálneho Sládkovičovho rukopisu básne z roku 1846. Do schránky si môžete aj vy uložiť svoj kúsok lásky. Môžete vlastniť svoju banku až rok, prípadne natrvalo. Stovky ľudí z celého sveta majú svoje príbehy uschované v Banskej Štiavnici.

Banka lásky Banská Štiavnica
Banka lásky Banská Štiavnica

Banka lásky je priamo v Banskej Štiavnici. Ako sa sem dostať?

Banku lásky nájdete na najznámejšom Námestí Svätej Trojice v Banskej Štiavnici. Slúži ako zážitková expozícia, ktorá je venovaná najdlhšej ľúbostnej básni na svete. Uchovajte si spomienky na svoju lásku v Banke lásky.

V galérii počuť aj samotného Sládkoviča, ako vyznáva lásku Maríne. Veľmi impozantným exponátom je Sládkovičova knižnica s uchovaným originálnym rukopisom básne. Prehliadku je možné uskutočniť v rôznych svetových jazykoch.

Banka lásky Banská Štiavnica
Banka lásky Banská Štiavnica

Banka lásky ponúka atrakcie, aké ste doposiaľ nezažili

TREZOR LÁSKY – jediný Trezor Lásky na svete je vybudovaný v podzemí domu, v bývalej bani na zlato. Trezor je vytvorený z 2 900 veršov básne Marína a nachádza sa v ňom 100 000 Bezpečnostných schránok. V schránkach si ľudia z celého sveta uschovávajú vyznania lásky alebo čokoľvek, čo symbolizuje ich lásku. Veria, že vďaka magickej sile Najdlhšje ľúbostnej básne sveta im ich láska vydrží večne. Keď vstúpite do gigantického Trezoru, ocitnete sa priamo vo vnútri Najdlhšej ľúbostnej básne sveta! Niet iného podobného miesta na zemi, ktoré by bolo tak nabité romantikou a emóciami.

UNIKÁTNY LÁSKOMER – celosvetovo unikátny láskomer meria lásku dvojiciam, jednotlivcom, ale aj celým rodinám. Vašej láske priradí krásny verš z básne Marína, najdlhšej ľúbostnej básne sveta.

Banka lásky
Banka lásky

HOVORIACE OBRAZY AKO Z HARRYHO POTTERA – vďaka špičkovým high-tech technológiám zažijete, ako staré olejomaľby nečakane ožijú. Unikátnym spôsobom Vás vtiahnu do nesmrteľného príbehu lásky. Dozviete sa, ako to skutočne bolo medzi Marínou a Sládkovičom.

RUKOPIS BÁSNE MARÍNA – báseň Marína začal Andrej Sládkovič písať v roku 1844, potom ako sa dozvedel, že jeho milovaná Marína sa musí vydať za iného. Sládkovič písal báseň takmer 2 roky a dokončil ju, keď bola Marína už takmer rok vydatá. Rukopis básne Sládkovič milovanej Maríne daroval. Tá ho tajne uchovávala viac ako 50 rokov v dome, kde dnes sídli Banka Lásky. Po takmer 120 rokoch bol rukopis básne vrátený naspäť do jej domu, kde si ho môžete pozrieť.

Okrem toho na Vás v Banke Lásky čaká ešte mnoho ďalších atrakcií, ako napríklad Zaľúbená pošta, Interaktívne oživovanie veršov alebo Nebo lásky.

Banka lásky
Banka lásky

Otváracie hodiny a cenník vstupného

Dospelí – 14 €
Tínedžeri 13-17, ISIC, ITIC – 12 €
Deti 6-12, Seniori, ZŤP – 10 €
Deti do 5 rokov – 0 €

Na vstupnom ušetria RODINY (min. 3 osoby, z toho min. 1 dospelý). Výhodu majú aj školy (min. 15 žiakov + 1 pedagóg) – 6 € / na každých 15 žiakov 1 pedagóg zdarma.

Banka lásky je otvorená celoročne a v mesiacoch Júl a August až do večerných hodín. Podrobné otváracie hodiny nájdete tu.

Kam v okolí?

V Banskej Štiavnici navštívte Tajch OttergrundTajch Klinger a od Tajchu Červená studňa Náučný chodník Glanzenberg. Za pozornosť tiež stojí Nový zámokKalvária Banská ŠtiavnicaŠtôlňa GlanzenbergBotanická záhrada, alebo Banské múzeum v prírode.

foto: Igor Brossmann, Banka lásky


Čas:
2 hod
Lokalita Banská Štiavnica
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Banská Štiavnica, Radničné námestie