Botanická záhrada Banská Štiavnica

Banská Štiavnica

Botanická záhrada v meste Banská Štiavnica sa nachádza východne od Radničného námestia a Námestia sv. Trojice. Nájdete ju v areáli Banskej akadémie, ktorú založila Mária Terézia v roku 1762 a v tej dobe bola jedinou vysokou školou technického zamerania na svete.  

Banské inštitúcie v Banskej Štiavnici so svojimi banskými a technickými odborníkmi patrili už od roku 1715 k svetovej špičke. Na banskej škole pôsobil matematik, kartograf a inžinier európskeho významu Samuel Mikovíni, ktorý bol vymenovaný jej profesorom už v roku 1735. 

Botanická záhrada Banská Štiavnica
Botanická záhrada – Banská Štiavnica

Najznámejšie exempláre sú sekvojovce mamutie

V roku 1808 vznikol samostatný Lesnícky ústav a lesníctvo sa prestalo vyučovať ako doplnok banských vedomostí. Priľahlá Botanická záhrada bola založená myšlienkou profesora lesníctva Rudolfa von Feistmantla, ktorý od roku 1838 začal vysádzať prvé zo súčasných 220 kusov domácich aj cudzokrajných drevín šiestich svetových oblastí.

Úlohou botanickej záhrady bolo štúdium prispôsobenia cudzokrajných drevín na stredoeurópsku klímu a odbornej lesnej starostlivosti. Medzi najzaujímavejšie exempláre drevín v záhrade patria sekvojovce mamutie či céder libanonský.

Botanická záhrada Banská Štiavnica
Botanická záhrada – Banská Štiavnica

Botanická záhrada je voľne prístupná verejnosti

V súčasnosti má od roku 1958 Botanická záhrada štatút chráneného areálu a rozkladá sa na ploche 3,5ha. Záhrada je voľne prístupná verejnosti v týchto sezónnych časoch. Má pekne upravené chodníčky s lavičkovým sedením, čo poteší návštevníkov s nízkou mobilitou i kočíkmi. Park je oáza pokoja v centre mesta. Do parku nie je povolený vstup so psom.

Parkovisko a verejná doprava

Parkovanie nájdete 3 min. od areálu, v jame pod Botanickou záhradou po ľavej strane cesty za poplatok. Parkovať tiež môžete v absolútnom centre Banskej Štiavnice taktiež za poplatok. Od Námestia sv. Trojice je Botanická záhrada vzdialená asi 10 min pešo.

Najbližšia autobusová zastávka Banská Štiavnica, Lesnícka škola sa nachádza priamo pred vstupom do Botanickej záhrady.

Kam na výlet v Banskej Štiavnici?

Článok napísala Veja, foto: Shutterstock, Ladislav Luppa


Lokalita Banská Štiavnica
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Banská Štiavnica