Kysuca – Drábsko

Horehronie

Jeden z klenotov Horehronia a takmer neznáma malá osada Kysuca v obci Drábsko učupená v lone prírody. Ukrýva v sebe čaro jedinečnej tradičnej architektúry, čím sa radí medzi najzachovalejšie lokality na Slovensku. Mnohým návštevníkom pripomína Vlkolínec na Liptove.

Osada sa rozprestiera na pomedzí okresov Brezno a Poltár, v obkolesení Sihlianskych lazov. Drevenice s hospodárskymi dvormi, kaplnkou sv. Anny a malou zvonicou sa tu zachovali v takmer nezmenenej podobe najmä preto, že osada bola v 80-tych rokoch 20. storočia vysídlená. Kaplnka určite vášmu zraku neunikne, je natretá na modro.

Noví majitelia dreveničky s citom obnovili, preto ich dnes môžete obdivovať, alebo sa v nich dokonca aj ubytovať.

Pôvodne sa osada mala volať Otília – podľa dcéry grófa Forgácha, ktorý do Drábska priviedol na prelome 17. a 18. storočia drevorúbačov z Oravy.

Kysuca Drábsko
Kysuca Drábsko – foto OOCR Horehronie

Aké pamiatky uvidíme v osade Kysuca – Drábsko?

Pred vstupom do osady Kysuca, v časti zvanej ,,na Doline“, sa nachádza pozostatok Forgáčovského kaštieľa, ktorý bohužiaľ neunikol pred chátraním.

Kaplnka sv. Anny, ktorej súčasťou je zvonica s cibuľovou strechou. Ďalej uvidíme približne dvadsať domov v dochovanej ľudovej architektúre, postavené na prelom 19. a 20. storočia, z ktorých sú niektoré objekty pamiatkovo chránené.

Kysuca Drábsko
Kysuca Drábsko – foto OOCR Horehronie

Parkovanie a verejná doprava

Priamo do obce vedie lesná cesta, parkovať môžeme pri kaštieli, pred vstupom do osady. Rešpektujme prosím súkromie chatárov a súčasných obyvateľov obce Kysuca. Najbližšia autobusová zastávka Drábsko, Kysuca.

Kam v okolí?

Navštívte Lesnícky skanzen Vydrovo, Vyhliadkovú vežu Horné Lazy nad Breznom, Rozhľadňu Zbojská nad Pohronskou Polhorou. Na Horehroní preskúmajte Cyklodrezíny, Mestskú vežu v Brezne, Chmarošský viadukt, alebo Prameň rieky Hron.


Lokalita Horehronie
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Drábsko - Kysuca