Kalameny

Liptov

Užite si bezplatný wellness v lone prírody. Skutočne výbornou voľbou je termálny prameň Kalameny na Liptove. Vyvieračka má teplotu vody až 33 stupňov celzia a môžete sa tu počas leta kúpať a v zime zohriať. Jazierko je dobre viditeľné, nachádza sa blízko lesnej cesty. Od kostolíka v Kalamenoch je vzdialené len 1 km. Prídeme sem aj na bicykli, alebo pešo po žltej z obce Kalameny.

Na Slovensku je veľmi veľa termálnych prameňov, nesporným dôkazom nášho bohatstva sú aj Ružomberské Kalameny. V 90 – tych rokoch tu bol urobený umelý vrt a okolo neho vybudovali umelé jazierko. Nedávno túto vzácnu lokalitu zmodernizovali a termálne jazierko prehĺbili, hĺbka dosahuje približne meter. Liečivá voda vyviera z hĺbky až pol kilometra a je mierne mineralizovaná. Blahodárne pôsobí najmä na pohybový aparát. V blízkosti jazierka vybudovali niekoľko lavičiek pre relaxáciu a posedenie s rodinou. Pri lesnej ceste osadili aj mobilné WC.

Kalameny
Kalameny

Ako sa sem dostať? Termálny prameň nad obcou Kalameny

Kalameny sa nachádzajú pri obci s rovnakým názvom. Termálny prameň je od Ružomberka vzdialený iba 13 km a z Liptovského Mikuláša približne 20 km.

Navštívte jeden z najvyšších hradov v Európe – Liptovský hrad

Priamo od termálneho prameňa Kalameny prídete po turistickej značke na Liptovský hrad. Z hradného kopca je za priaznivého počasia panoramatický výhľad na celú Liptovskú Maru, veľkú časť Liptova, mesto Liptovský Mikuláš, ale aj na Nízke Tatry, či Veľký Choč

Verejná doprava a parkovanie

Parkovacie plochy priamo pred termálnym jazierkom sú spoplatnené. Mále parkovisko sa nachádza aj v obci pred kostolom. Autobusy premávajú z Ružomberka, Liskovej a Liptovskej Teplej. Vystúpime na zastávke Kalameny, kultúrny dom.

Kam v okolí?

Neďaleko termálneho jazierka navštívte Kúpele Lúčky, Lúčanský vodopád, pramene Bešeňovské travertíny. Na Liptove sa oplatí vidieť Prosiecku a Kvačiansku dolinu, Archeoskanzen Havránok, Múzeum liptovskej dediny v Pribyline, Čutkovskú dolinu, alebo Hrad Likava.


Dĺžka:
1 km
Čas:
2 hod
Lokalita Liptov
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Kalameny
Turistická značka žltá
Trasa Kalameny - Termálne jazierko Kalameny a späť