Múzeum Červený Kláštor sa nachádza v srdci Pienin na severovýchode Slovenska v blízkosti obce Červený Kláštor. Kláštor prešiel kompletnou rekonštrukciou v 20. storočí a patrí medzi najvýznamnejšie pamiatky v správe Pamiatkového úradu SR. Areál je obohnaný kamenným opevnením v ktorom nájdete budovy gotického kostola, hodinovej veže, bytového komplexu pre mníchov a hospodárskych budov.
Príbeh o lietajúcom Cypriánovi
Kláštor sa zapísal do slovenských kultúrnych dejín prekladom Biblie Romualda Hadbavého a Cypriánovým herbárom, ktorého autorom bol známy „lietajúci mních“ Cyprián. Herbár nájdete aj v súčasnej muzeálnej expozícii – je napísaný v 4 jazykoch (gréčtine, latinčine, nemčine, poľštine) a obsahuje 272 zdokumentovaných rastlín na 97 stranách.
Nikdy však nebol knižne vydaný. Prívlastok „lietajúci“ prischol Cypriánovi podľa legendy, v ktorej sa Cyprián, ako „majster tisícich remesiel“, pokúsil zostrojiť a použiť mechanické krídla.
História Červeného Kláštora
Kláštor založil magister Kokoš Berzeviczy v roku 1330 darovaním obce Lechnice aj s pozemkami rádu Kartuziánov, na ktorých sa kláštor začal stavať. Jednou zo zaujímavých čŕt novej budovy bola aj jedinečná červená strecha, podľa ktorej dostal kláštor aj svoj názov.
Počas svojej histórie zažíval kláštor hospodársky rozmach aj plienenia keďže sa nachádzal na strategickom uhorsko-poľskom pohraničí. Kartuziáni boli asketický rád a zameriavali sa na základné hospodárstvo a prepis kníh. Do komplexu kláštora pridali hospodárske budovy, mlyn, hospic a nemocnicu. Rád oficiálne zanikol v 16. storočí. V 18. storočí kláštor patril rádu Kamaldulov, ktorý areál obhospodaroval až do 18. storočia.
Okrem hospodárskych činností založili okolitú záhradu, ktorá je dnes kláštorným parkom a zasadili sa o obnovu sklárskeho remesla v Lesnici, Richvalde a Reľove. Rád oficiálne zanikol dekrétom Jozefa II. v 18. storočí a od roku 1907, kedy vyhorel, chátral.
Neprehliadnite gotický kostol sv. Antona a nádherný park
Najvýznamnejšou budovou je gotický kostol sv. Antona s nástennými maľbami zo 16. storočia. Z bytového komplexu pre mníchov sa zachovalo 10 pustovni z ktorého 3 sú kompletne zrekonštruované. Vstupný park bol v roku 1972 vyhlásený za chránený areál Pieninské lipy a chráni 19 vzácnych líp. Muzeálna expozícia obsahuje predmety zo života mníchov v kláštore a umelecko-historické predmety z okolitého Spiša.
Otváracie hodiny
Múzeum je verejne prístupné a počas letnej sezóny sa tu koná množstvo podujatí pre celú rodinu. Nájdete ho na konci obce Červený kláštor s parkoviskom vzdialeným 5 min chôdze na pravej strane cesty. Ako je dnes otvorené nájdete na stránke prevádzkovateľa.
Parkovanie a verejná doprava
Najbližšie platené parkovisko sa nachádza len pár minút od Kláštorského múzea. Rovnako sa pri parkovisku nachádza aj zastávka autobusu s názvom Červený Kláštor, múzeum.
Kam v okolí?
- Prielom a splav Dunajca
- Výhľad Tri koruny
- Výstup na Sokolicu
- Ľubovniansky hrad
- Vysoké Skalky
- Belianska jaskyňa
- Kráter Vyšné Ružbachy
- Chodník korunami stromov v Bachledovej doline
Článok napísala Veja, foto: Shutterstock