Rozhľadňa Harvelka

Kysuce Orava

Rozhľadňa Harvelka sa nachádza v katastri kysuckej obce Nová Bystrica, na území bývalej osady Harvelka, ktorá bola zatopená pri výstavbe vodnej nádrže Nová Bystrica.

Oficiálny názov rozhľadne je Protipožiarna monitorovacia veža a postavilo ju v roku 2019 Lesné a pozemkové spoločenstvo Harvelka na základe návrhu architekta Ing. Ivana Hrčka, CSc.

Rozhľadňa Harvelka
Rozhľadňa Harvelka – foto: Jaroslav Pitoňák

Veža slúži primárne na detekciu lesných požiarov

Nejedná sa o turistickú vyhliadkovú vežu, ale rozhľadňa bola vybudovaná s cieľom zabezpečiť včasnú detekciu lesných požiarov, čím sa minimalizuje riziko rozšírenia ohňa a poškodenia prírodného prostredia. Veža je vybavená modernými technológiami, vrátane kamerových systémov a senzorov, ktoré nepretržite sledujú oblasť a automaticky upozorňujú na akékoľvek známky požiaru.

Preto vás k veži nenavedú turistické smerovníky a vstup na vežu je na vlastné riziko. Kvôli svojej primárnej funkcii a strategickej polohe neponúka rozhľadňa diaľkové výhľady, ale napriek tomu si môžete vychutnať malebné pohľady na okolité lesy a údolie potoka Harvelka.

Rozhľadňa Harvelka
Rozhľadňa Harvelka – foto: Jaroslav Pitoňák

Ako sa sem dostať?

Najjednoduchšia a najkratšia trasa vedie z obce Oravská Lesná, miestnej časti Brišovka, kde nájdete rázcestník Oravská Lesná – Beskyd. Od neho vedie stará cesta, ktorá kedysi spájala Kysuce a Oravu. Na cestu je zakázaný vjazd pre motorové vozidlá, je značená zelenou značkou pre cyklotrasu. Trasa je nenáročná, vhodná aj pre malé deti, má dĺžku 2,3 km a k rozhľadni sa dostanete za 36 minút.

Mapa trasy: https://sk.mapy.cz/s/basonajume

Druhá trasa vedie od priehradného múru vodnej nádrže Nová Bystrica po cyklotrase, ktorá prechádza okolo vodnej nádrže a ďalej sa napája na starú cestu smerujúcu na Oravu. Dĺžka tejto trasy je 10 km a výstup k rozhľadni trvá 3 hodiny. Trasa je vhodná pre milovníkov cykloturistiky, ideálne pre horské, alebo gravelové bicykle.

Mapa trasy: https://sk.mapy.cz/s/befamapehe

Rozhľadňa Harvelka
Rozhľadňa Harvelka – foto: Jaroslav Pitoňák

Parkovanie a verejná doprava

Ak sa rozhodnete vydať k rozhľadni prvou trasou, môžete bezplatne zaparkovať pri ceste na rázcestí Beskyd v Oravskej Lesnej. Najbližšia autobusová zastávka je Oravská Lesná, Beskyd, vzdialená len 5 minút chôdze od rázcestia.

V prípade ak si zvolíte druhú trasu, odparkovať svoje auto môžete na odstavnej ploche pri priehradnom múre vodnej nádrže Nová Bystrica. Najbližšia autobusová zastávka je Nová Bystrica, Jančulovia a nachádza sa pár metrov od vodnej nádrže.

Kam v okolí?

Podcast Rozhľadňa Harvelka

foto a text: Jaroslav Pitoňák


Dĺžka:
2,3 km
Čas:
40 hod
Lokalita Kysuce, Orava
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Oravská Lesná, Nová Bystrica
Trasa Oravská Lesná - Rozhľadňa Harvelka