Rozhľadňa Liptovský Ján

Liptov

Svätojánska rozhľadňa nad obcou Liptovský Ján bola dokončená a sprístupnená verejnosti v roku 2013. Výstup na vyhliadku určite zvládnu aj deti. Odmenou vám bude prekrásny výhľad na okolie a veľkú časť Liptova. Obec Liptovský Ján uvidíme odtiaľto ako na dlani a oddýchneme si na niektorej z lavičiek s parádnym výhľadom.

Svätojánska rozhľadňa
Rozhľadňa Liptovský Ján – foto: Lenka Gáborová

Vyhliadku postavili v lokalite Stráne nad cintorínom, pod vrchom Kameničná (829 m n.m.). Rozhľadňa Liptovský Ján je celodrevená, svojim tvarom a použitými materiálmi vychádza z tradičnej slovenskej architektúry. Výška vyhliadky je 10,5 m. Svätojánska rozhľadňa sa nachádza vo výške približne 700 m n.m., priamo nad obcou.

Ako sa sem dostať? Rozhľadňa Liptovský Ján je ľahko dostupná

Prídete sem po turistickom chodníku priamo z obce Liptovský Ján, cez ulicu pod Stráňou, alebo z areálu termálneho prameňa Teplica – kaďa. Stačí prejsť mostíkom ponad potok Štiavnica a pokračovať hore do kopca za šípkami, ktoré vás navigujú. K rozhľadni vedie upravený chodník, ktorý je dobre označený smerovými šípkami a začína priamo tu.

Svätojánska rozhľadňa
Svätojánska rozhľadňa

Parkovanie a verejná doprava

Veľké záchytné parkovisko sa nachádza v ústí Jánskej doliny, pri termálnom kúpalisku. Najbližšia autobusová zastávka Liptovský Ján, Jednota. Autobusy do Liptovského Jána premávajú z Liptovského Mikuláša.

Kam v okolí?

V blízkosti odporúčame túru na Poludnicu, alebo navštívte Park Mini Slovensko v obci Liptovský Ján. Okúpať sa môžete v termálnom prameni Kaďa pod rozhľadňou. V Jánskej doline navštívte Stanišovskú jaskyňu a v neďalekej Demänovskej doline Demänovskú jaskyňu slobody a Demänovskú ľadovú jaskyňu.

zdroj: Liptovský Ján, za fotky ďakujeme: Lenka Gáborová


Dĺžka:
1 km
Čas:
1 hod
Stúpanie:
32 m
Klesanie:
32 m
Lokalita Liptov
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Liptovský Ján
Trasa Liptovský Ján - Termálny prameň, Kaďa - Svätojánska rozhľadňa a späť
Občerstvenie Pri Kadi Koliba Strachanovka