Rozhľadňa Tvrdošín

Orava

Rozhľadňa Borová nad mestom Tvrdošín bola postavená na rovnomennom kopci s nadmorskou výškou 778 m n.m. Nachádza sa na skvelom vyhliadkovom mieste. Dobrá viditeľnosť dopraje z Borovej výhľad na Oravskú priehradu, Babiu horu, Magurku, Veľký Choč, ale aj hrebeň Západných Tatier.

Jednoduchá drevená rozhľadňa bola postavená v roku 2016, má výšku 11 metrov a nachádza sa nad záhradkárskou osadou, pod vrchom Uhlisko nad Tvrdošínom.

Rozhľadňa Borová

Zaujímavosti v okolí

Po ceste z Tvrdošína určite nevynechajte návštevu dreveného Gotického kostola Všetkých svätých. Je to najstaršia zachovaná stavebná pamiatka Hornej Oravy. V roku 2008 bol kostolík zapísaný spolu s ďalšími 7 drevnými kostolmi Karpatského oblúka do Zoznamu svetového dedičstva Unesco.

Kostolík  je pre verejnosť otvorený od júna do septembra (okrem pondelka) od 10:00 do 16:00. V iných mesiacoch len na objednávku na čísle 0903 375 929

Trasa na Rozhľadňu Borová nad Tvrdošínom

Priamo na rozhľadňu Borová vedie neznačená asfaltová poľná cesta od dreveného kostolíka v Tvrdošíne. Odporúčame pokračovať hore do kopca, smerom na záhradkársku osadu, okolo ktorej prejdeme. Rozhľadňu by sme mali o chvíľu vidieť voľným okom. Trasa z Tvrdošína je dlhá približne 3 km a výstup zaberie necelú 1 hodinu.

Na vyhliadku zídeme tiež z vrchu Uhlisko, po červenej značke od ústia Oravskej priehrady. Táto trasa má dĺžku 4 km a trvá asi 1:30 hod.

Parkovanie a verejná doprava

V Trstenej priamo pred Dreveným kostolíkom na Cintorínskej ulici, alebo pred záhradkárskou osadou na ulici Hlísno.

Železničná stanica v Trstenej a neďaleko nej zastávka autobusu Tvrdošín, železničná stanica. Vzdialené sú od kostolíka približne 500 metrov.

Kam v okolí?

Kam na výlet na Orave? Spoznajte Oravský hrad, Múzeum oravskej dediny v Zuberci, Roháčsky vodopád, Okruh cez Roháčske plesá, alebo Juráňovu dolinu v Oraviciach.

Údaje o trase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Tvrdošín, žel. stanica – Drevený kostolík Tvrdošín – Rozhľadňa Borová a späť.

Decathlon - zima

Dĺžka:
7 km
Čas:
3 hod
Stúpanie:
201 m
Klesanie:
201 m
Lokalita Orava
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Tvrdošín
Trasa Tvrdošín, žel. stanica - Drevený kostolík - Rozhľadňa Borová a späť
Hrebienok
Vysoké Tatry Hrebienok
Malinô Brdo
Veľká Fatra Malinô Brdo
Snowparadise Veľká Rača
Kysuce Snowparadise Veľká Rača