Tatranský ľadový dóm 2019/2020

Vysoké Tatry

Ľadová bazilika na Hrebienku je tento rok postavená v štýle Katedrály Notre-Dame.

Chrám Matky Božej opäť ožíva v podobe majestátnych kusov ľadu pretransformovaných do jej niekdajšej podoby pred požiarom.

Slávnostné otvorenie sa konalo 22. novembra 2019 na Hrebienku.

Na majstrovskom diele sa podieľalo kompletne 18 sochárov z Litvy, Nemecka, Poľska, Česka a Slovenska. Hlavným staviteľom je aj tento rok Adam Bakoš. Na stavbu sa použilo až 1880 blokov ľadu.

Ľadový dóm je umiestnený v kupole o priemere 25 m a najvyšší bod stavby dosahuje výšku až 11,5 m. Počas celej doby chrám stráži Quasimodo tak ostražito, ako chránil aj svoju lásku Esmeraldu.

Otváracie hodiny:

Každý deň od 9:00 do 18:15

Tatranský Ľadový dóm je otvorený od 22. novembra do 30. apríla. Vstup je zadarmo.

Ako sa sem dostať?

Na Hrebienok pozemnou lanovkou, alebo pešo za necelú hodinu nenáročným terénom. Na spiatočnú cestu môžete využiť počas zimy aj obľúbené sánky. Trať pre sánkarov má dĺžku 2,5 km.

Pozemná lanová dráha Starý Smokovec – Hrebienok premáva každý deň v čase 8:30 – 16:30.

Atrakcie v okolí:

Hrebienok v zime ponúka okrem sánkovačky aj spúšťanie sa na špeciálnych nafukovacích kolesách – Snow Tubing pre deti.

Kde parkovať?

Na platenom záchytnom parkovisku v Starom Smokovci.

Verejná doprava:

Železničná a autobusová stanica v Starom Smokovci. Je vzdialená asi 10 minút pešou chôdzou od lanovky na Hrebienok.

NAJBLIŽŠÍ PROGRAM:

23.2. 2020 o 15:30 –  DuoAltera

Duo Altera vás možno na prvý pohľad zaujme svojím síce jednopohlavným, ale dvojrasovým zložením. Obe dievčatá sú absolventkami umeleckých vysokých škôl (Vysoká škola múzických umení v Bratislave a Akadémia umení v Banskej Bystrici). Rodáčka zo Zvolena Belinda Sandiová vďačí za svoj pútavý exotický vzhľad africkému otcovi, kým rodáčka z Bojníc Zuzana Bednárová (štandardná Slovenka) sa snaží presadiť sa vo svete. Duo sa predstavilo debutovým koncertom v Stupave v rámci festivalu Hudba v synagóge, kde v slovenskej premiére zaznela napríklad skladba amerického skladateľa D. Adela This Moment, ale odzneli tam aj iné zaujímavé kompozície.

12.4. 2020 o 15:30 – Martin Geišberg a Daniel Špiner.

SANDONORIKO je autorský projekt s autorskou hudbou a autorskými textami. Texty sú magicko realistické a hudba poetická, občas premiešaná básňami, nebrániaca sa ani experimentu. Projekt trvá štyri roky a má za sebou desiatky koncertov a hudieb do divadelných predstavení. Po 13 rokoch Martinovho aktívneho pôsobenia na koncertnej scéne nahral spolu s Danom prvý pesničkový album “V jabloňovom kraji”, ktorý v 10. ročníku Radio_Head Awards získal nomináciu v žánrovej kategórii World Music / Folk.

Kam v okolí?

V okolí Hrebienka sa nachádza veľa atraktívnych turistických cieľov: Bilíkova chata, Rainerova chata, Zamkovského chata a Vodopády Studeného potoka.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Starý Smokovec – Hrebienok – Ľadový Dóm a späť.

foto: Marek Hajkovský


Dĺžka:4 km Čas:3 hod Stúpanie:262 m Klesanie:262 m Lokalita:Vysoké Tatry Náročnosť:ľahká Prístupový
bod:
Starý Smokovec, Hrebienok
Turistická
značka:
zelená
Trasa:Starý Smokovec - Hrebienok - Ľadový Dóm a späť

Tajch Klinger

Banská Štiavnica
3 km2 hodľahká náročnosťChleb

Malá Fatra
9 km5 hodstredná náročnosťLúčanský vodopád

Chočské vrchy
1 km1 hodľahká náročnosť