Vodopády Studeného potoka

Vysoké Tatry

Vo Vysokých Tatrách sú vodopády Studeného potoka jedna z najkrajších a veľmi ľahko dostupných turistických atrakcií. Studenovodské vodopády si nenechajte ujsť na trase z Hrebienka na Rainerovu, alebo Zamkovského chatu. Na Hrebienok zo Starého Smokovca premáva pozemná lanovka. Túru zvládnu aj rodiny s deťmi. Zvýšte pozornosť hlavne na vyhliadkach a mostíkoch.

Celá sústava mohutných vodopádov pozostáva z vyhliadky na Dlhý vodopád (nachádza sa na žltej značke do Tatranskej Lesnej), Malý a Veľký vodopád. V smere na Zamkovského chatu prejdete cez mostík, okolo najväčšieho Obrovského vodopádu.

Vodopády Studeného potoka sú impozantné hlavne v jarných mesiacoch, alebo po výdatných zrážkach. V tomto období sa ich hladina zvýši niekoľkonásobne. Turistický chodník, ktorý prechádza okolo vodopádov je kamenistý, nenáročný a počas zvýšenej hladiny Studeného potoka môže byť ťažšie prístupný.

Vodopády Studeného potoka
Vodopády Studeného potoka – foto: Dominik D.

Trasa Hrebienok – Vodopády Studeného potoka

Najlepší prístup k vodopádom je z Hrebienka, Rainerovej, alebo Bilíkovej chaty.

Turisti veľmi obľubujú chodník z Hrebienka. Pôjdete po trase Starý Smokovec – Hrebienok – Bilíkova chata – Studenovodské vodopády (čas výstupu do 1:30 hod., prevýšenie 290m ) – zelená značka.

Odporúčame tiež chodník z Tatranskej Lesnej, ktorý začína pred žel. zastávkou. Táto varianta kopíruje koryto Studeného potoka a na všetky atraktívne miesta budete mať ideálny výhľad. Tatranská Lesná, TEŽ – Nad Dlhým vodopádom, rázc. – Vodopády (čas výstupu do 1:30 hod., prevýšenie 327 m) – žltá značka.

Z Hrebienka a Bilíkovej chaty sú Studenovodské vodopády dostupné do 30 minút.

Vodopády Studeného potoka
Vodopády Studeného potoka – foto: Martin

Máme pre vás tip na dve okružné trasy cez Vodopády Studeného potoka.

Kratšia a menej náročná trasa, vrátane pozemnej lanovky zo Starého Smokovca vedie na Hrebienok a ďalej pešo po trase: Bilíkova chata – Vodopády – Rainerova chata – Hrebienok (čas do 1:30 hod. hodiny, prevýšenie 93 m) – najprv zelená značka a naspäť červená.

Dlhšia varianta je vrátane túry na Zamkovského chatu. Pôjdete po trase Hrebienok – Bilíkova chata – Vodopády – Rainerova chata – Obrovský vodopád – Zamkovského chata a späť (čas chôdze do 3 hod., prevýšenie 276 m ) – najprv zelená a potom červená značka.

Parkovanie a verejná doprava

V Starom Smokovci platené parkovisko pri železničnej stanici, tiež v lokalite Nový Smokovec a na platenom parkovisku nad Hotelom Grand. Železničná a autobusová stanica v Starom Smokovci. Železničná zastávka Tatranská Lesná a autobusová zastávka Vysoké Tatry, Tatranská Lesná.

Kam v okolí?

V okolí Hrebienka a Vodopádov Studeného potoka sa nachádza veľa atraktívnych turistických cieľov: Bilíkova chata, Rainerova chata, Zamkovského chata. Turistické chodníky pokračujú z Hrebienka na Skalnaté pleso, Téryho chatu, Zbojnícku chatu, alebo na Slavkovský štít.

Ubytovanie so zľavou vo Vysokých Tatrách

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Starý Smokovec – Hrebienok – Vodopády Studeného potoka.


Dĺžka:
4 km
Čas:
1:30 hod
Stúpanie:
290 m
Klesanie:
75 m
Lokalita Vysoké Tatry
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Starý Smokovec, Hrebienok
Turistická značka zelená
Trasa Starý Smokovec - Hrebienok - Vodopády Studeného potoka
Občerstvenie Bilíkova chata