Belské skaly

Malá Fatra

Jednoduchá trasa s parádnym výhľadom v Malej Fatre. Belské skaly sú ideálna príležitosť na krátku prechádzku s výhľadom na Žilinu a okolie. Prezývajú ich aj Belianske skaly.

Napriek niektorým náročnejším úsekom je túra na Belianske skaly jednoduchá a nenáročná. Vyhliadky sú zabezpečené dreveným zábradlím. Lokalita je veľmi obľúbená aj pre skalolezcov, ktorí tu nájdu všetky druhy lezenia. Niektoré lezecké trasy sú vhodné aj pre začiatočníkov.

Výlet si môžete spestriť prechádzkou do Belianskej doliny a obdivovať vodopády a výhľady na pohorie Malej Fatry a vrchol Malý Kriváň. V Belej majú v celom chotári obľúbenú zmrzlinu, určite v letných mesiacoch vyskúšajte.

Belské skaly
foto: Turisticky.sk

Vyhliadky v lokalite Belské skaly

Nezabudnite, že vyhliadok je tu celkovo 5. Tie najvyššie ponúkajú najkrajšie výhľady na okolie. Nachádza sa tu aj krátky úsek istený raťazami.

Ako sa sem dostať?

Belské skaly sa nachádzajú nad obcou Belá, asi 17 km od Žiliny a 7 km od Terchovej.

Trasa na Belské skaly

Začíname v Belianskej doline, odbočka na skaly je vzdialená od konečnej zastávky autobusu (Belá – konečná) necelý kilometer. Od rozcestníka v Belianskej doline pokračujeme hore po žltej turistickej značke, ktorá vás navedie k odbočke na Belianske skaly.

Ďalej prejdeme cez potok, a potom už len stúpame po žltej turistickej značke na vrchol, kde sa nám postupne otvára panoráma.

Do Belej prídeme tiež po žltej značke z doliny Bránica, približne za 1 hodinu.

Parkovanie a verejná doprava

Parkovisko v Belej na konečnej autobusu, alebo priamo pri turistickom rozcestníku v Belianskej doline. Najbližšia autobusová zastávka Belá, konečná, alebo Belá, Jednota.

Rozhľadňa Terchovské Srdce
Rozhľadňa Terchovské srdce – foto: Turisticky.sk

Kam v okolí?

V Terchovej navštívte Rozhľadňu Terchovské srdce, vo Vrátnej Jánošíkove diery, Dolinu Obšívanka. V Malej Fatre to môže byť napríklad turistika na Malý, Veľký Kriváň, Stoh, Osnicu, alebo na Chatu pod Grúňom a Chatu pod Chlebom.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Belianska dolina – Belianske skaly a späť.

Zľavy na pobyty na Slovensku
Dĺžka:2 km Čas:2 hod Stúpanie:203 m Klesanie:203 m Lokalita: Malá Fatra Náročnosť: stredná Prístupový
bod:
Belá pri Terchovej
Turistická
značka:
žltá
Trasa: Belianska dolina - Belianske skaly a späť Občerstvenie: Country Saloon Village resort Hanuliak Penzión v Starom Mlyne Súbor GPX: stiahnuť
Rozhľadňa Brezno
Horehronie Rozhľadňa Brezno
Vtáčnik
Vtáčnik Vtáčnik