Roklina Malý Kyseľ

Slovenský raj

V rokline Malý Kyseľ budete hneď na začiatku obdivovať jeden z najkrajších vodopádov v Slovenskom raji – Machový vodopád.

Má výšku 8 metrov a už na prvý pohľad upúta jeho netradičný vzhľad. Voda preteká cez machom prerastenú stenu, vďaka čomu dostal toto pomenovanie.

Malý Kyseľ je dlhý asi 2 km, nachádza sa tu niekoľko rebríkov aj exponovaných miest. Záver rokliny sa podobá na divoký Veľký Sokol, aj tu sa budete prechádzať cez napadané a naplavené drevo.

Bezpečnosť musí byť vždy na prvom mieste, preto vám odporúčame sa pohybovať po rebríkoch vždy jednotlivo a poriadne sa sústrediť na každý jeden krok.

Pripomíname, že roklina je priechodná len jedným smerom, a to z dola nahor, proti toku potoka. Na viacerých miestach sa nachádzajú istiace pomôcky – kovové rebríky, stúpačky a reťaze. Pokiaľ pôjdete aj cez Karolinyho vodopád, odporúčame ferratový set.

Po výdatných zrážkach, alebo na jar, môže roklinou pretekať výrazne viac vody. Nepremokavú obuv určite odporúčame po celý rok.

Vstup do všetkých roklín Slovenského raja je spoplatnený. Malý Kyseľ je sprístupnený celoročne.

Ako sa sem dostať?

My odporúčame odbočiť aj k Obrovskému vodopádu a ďalej prejsť zaistenou trasou cez Karolinyho vodopád. Následne prejdete k ústiu rokliny Malý Kyseľ. Takto prejdete všetky najkrajšie miesta, ktoré sa v okolí nachádzajú.

Tu sú navrhované trasy:

Podlesok, parkovisko – Hrdlo Hornádu – Kláštorská roklina, ústie – Kláštorská roklina – Kláštorisko – Nad Kyseľom – Kyseľ, rázc. – Malý Kyseľ – Suchá Belá, záver (čas výstupu 3:30, prevýšenie 615 m) – najprv po modrej, potom po zelenej a opäť po modrej značke

Letanovce, pri starej horárni – Letanovský mlyn – Prielom HornáduKláštorská roklina, ústie – Kláštorská roklina – Kláštorisko – Nad Kyseľom – Kyseľ, rázc. – Malý Kyseľ – Suchá Belá, záver (čas výstupu 3 h, prevýšenie 581 m) – najprv červená, potom modrá, zelená a opäť modrá značka

Čingov, parkovisko – Prielom Hornádu – Biely potok, ústie – Kyseľ, ústie – Ferrata HZS – Obrovský vodopád – Kyseľ, rázc. – Malý Kyseľ – Suchá Belá, záver (čas výstupu 3:40, prevýšenie 583 m) najprv modrá, potom zelená, žltá a modrá značka

Kde parkovať?

V Podlesku a Čingove na platenom záchytnom parkovisku. V lokalite Letanovce na záchytnom parkovisku, pred vstupnou bránou do Slovenského raja.

Verejná doprava:

V Podlesku sa nachádza najbližšia zastávka autobusu asi 5 min. chôdze od parkoviska, pod názvom Hrabušice, rázc. Podlesok. V Čingove vystúpite na konečnej zastávke Čingov, parkovisko. V Letanovciach je žel. zastávka, ktorá je vzdialená od vstupu do Slovenského raja približne 35 minút.

Kam v okolí?

V Slovenskom raji odporúčame tiež Tomášovský výhľad, Kláštorskú roklinu, Roklinu Suchá Belá, Sokoliu dolinu, Veľký Sokol, alebo Ferratu HZS Kyseľ.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Podlesok, parkovisko – Hrdlo Hornádu – Kláštorská roklina, ústie – Kláštorská roklina – Kláštorisko – Nad Kyseľom – Kyseľ, rázc. – Malý Kyseľ – Suchá Belá, záver – Pod Vtáčim Hrbom – Podlesok.


Dĺžka:15 km Čas:6 hod Stúpanie:597 m Klesanie:597 m Lokalita:Slovenský raj Náročnosť:ťažká Prístupový
bod:
Čingov, Podlesok, Letanovce
Turistická
značka:
modrá, zelená
Trasa:Podlesok, parkovisko - Hrdlo Hornádu - Kláštorská roklina, ústie - Kláštorská roklina - Kláštorisko - Nad Kyseľom - Kyseľ, rázc. - Malý Kyseľ - Suchá Belá, záver - Pod Vtáčim Hrbom - Podlesok. Občerstvenie:

Ranč Podlesok

Rozhľadňa Zarúbaná Kýčera

Kysuce
7 km3 hodľahká náročnosťPolom

Malá Fatra
14 km4 hodstredná náročnosťDonovaly

Nová hoľa – Donovaly

Horehronie
5 km3 hodľahká náročnosť