Nové Štrbské pleso

Vysoké Tatry

Pre mnohých návštevníkov Vysokých Tatier dodnes zostáva neobjavené, a to sa Nové Štrbské pleso nachádza len neďaleko hlavného turistického centra v blízkosti Štrbského plesa.

Súčasné jazero vytvoril pravdepodobne Karol Móry, odklonením a rozšírením potoka Mlynica. Pôvodne sa na tomto mieste nachádzalo bahnom zanesené morénové pliesko.

Nové Štrbské pleso má maximálnu hĺbku 9,6 metra a nachádza sa v nadmorskej výške 1315 m n.m. v tichom prostredí.

Je naozaj veľmi zaujímavé ako súčasné pleso naďalej mení svoju formu. Kúsky rašeliny sa postupne uvoľňujú a plávajú na hladine. Vytvárajú tak plávajúce ostrovčeky, ktoré je potrebné neustále odstraňovať.

Nové Štrbské pleso
Nové Štrbské pleso

Ako sa sem dostať?

Veľmi jednoducho sem prídete od železničnej stanice zubačky na Štrbskom plese. Stačí prejsť cez koľajnice ozubnicovej železnice a pokračovať po chodníku rovno, až prídete asi za 5 minút k plesu.

Okolo jazierka vedie upravený chodník s lavičkami. Ďalej odporúčame pokračovať okružným chodníkom okolo Nového Štrbského plesa a vrátiť sa späť na vlakovú stanicu na Štrbskom plese, alebo si dať kávu aj s výhľadom v zrekonštruovanej kaviarni Monte Mory.

Prostredie Nového Štrbského plesa je ako stvorené pre rodinné prechádzky.

Nové Štrbské pleso
Nové Štrbské pleso

Parkovanie a verejná doprava

Od hlavného parkoviska na Štrbskom plese sa vydajte poza reštauráciu Plesnivec a pokračujte doprava dole kopcom. Podídete pod železničný most a zídete za 10 minút k Novému Štrbskému plesu. Je možné parkovať priamo pri Novom Štrbskom plese na tomto parkovisku.

Železničná, alebo autobusová stanica Štrbské pleso.

Kam v okolí?

Štrbské pleso je východzím bodom turistických trás na Popradské pleso, Kriváň, Jamské pleso, alebo na vodopád Skok. Vysokohorské túry pokračujú cez Capie pleso na Bystrú lávku. Turisticky, alebo lanovkou môžete vyjsť na Predné Solisko a na Chatu pod Soliskom.

Údaje o čase dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na celej okružnej trase okolo Nového Štrbského plesa.

foto: Shutterstock, Rado Bahna


Dĺžka:
1 km
Čas:
1 hod
Stúpanie:
14 m
Klesanie:
14 m
Lokalita Vysoké Tatry
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Štrbské Pleso
Trasa Štrbské pleso, vlaková stanica - Nové Štrbské pleso