Rainerova chata

Vysoké Tatry

Rainerova chata je unikátnou nielen vďaka tomu, že je najstaršou, ale tiež najmenšou chatou na slovenskej strane Vysokých Tatier. Postavil ju v roku 1865 uhorský podnikateľ Ján Juraj Rainer a od svojho vzniku mala slúžiť ako útulňa pre turistov. Trasa ku chate cez Hrebienok je vhodná aj pre deti a je dokonca bezbariérová.

Nachádza sa v Studenovodskej doline, neďaleko Vodopádov Studeného potoka, na križovatke turistických chodníkov.

Otváracie hodiny a občerstvenie

Chata je v súčasnosti otvorená každý deň od 9:00 do 16:00 hod. Ubytovanie tu nenájdete, ale tekuté občerstvenie všetkého druhu už áno. V útrobách chaty sa nachádza expozícia z histórie horolezectva a tatranských nosičov.

Rainerova chtata

Betlehem na Rainerovej chate

Chatár a nosič Peter Petras pravidelne každý rok stavia pred chatou betlehem zo snehu. Tradičný betlehem tvoria sochy Panny Márie, Ježiška a svätého Jozefa. Jeho aktuálnu podobu sledujte na FB – Rainerova chata official.

Jednoduchá túra na Rainerovu Chatu

V súčasnosti je Rainerova chata jedna z najnavštevovanejších vo Vysokých Tatrách.

Priamo z Hrebienka k nej vedie ľahko dostupný, dokonca bezbariérový chodník (červená značka). Táto varianta patrí medzi najkratšie, túra ku chate trvá asi 30 minút. Na Hrebienok sa pohodlne vyveziete pozemnou lanovkou zo Starého Smokovca.

Rainerova chata
Rainerova chata – foto: Turisticky.sk

Ako sa sem dostať?

Zo Starého Smokovca sem prídeme pešo. Trasa vedie po frekventovanom turistickom chodníku cez Hrebienok. Najprv kráčame po zelenej a z Hrebienka po červenej značke. Táto varianta trvá asi 1:30 hod.

Z Tatranskej Lesnej ideme po žltej. Dĺžka výstupu do 2 hod.

Z Tatranskej Lomnice sem prídete po modrej značke, približne do 2 hod.

Atrakcie v okolí

Na spiatočnej ceste sa môžete vyblázniť na sánkarskej dráhe. Trať pre sánkarov má dĺžku 2,5 km. Vedie však po trase pre chodcov. V letnej sezóne si na Hrebienku môžete požičať napríklad kolobežky.

Hrebienok v zime ponúka okrem sánkovačky aj spúšťanie sa na špeciálnych nafukovacích kolesách – Snow Tubing pre deti. Každoročne na Hrebienku v zimnej sezóne môžete obdivovať ľadové sochy v Tatranskom ľadovom dóme.

Parkovanie a verejná doprava

Na platenom záchytnom parkovisku pred žel. stanicou, alebo v parkovacom dome v Starom Smokovci. Železničná a autobusová stanica v Starom Smokovci. Je vzdialená asi 10 minút pešou chôdzou od lanovky na Hrebienok.

Kam v okolí?

V okolí Hrebienka sa nachádzajú medzi turistami obľúbené lokality: Bilíkova, ZamkovskéhoZbojnícka, alebo Téryho chata, a Vodopády Studeného potoka. Turistické chodníky odtiaľto vedú na Priečne sedlo, Slavkovský štít, alebo po tatranskej magistrále na Skalnaté Pleso.

Údaje o čase, dĺžke túry a prevýšení sú len informatívne a namerali sme ich na trase Starý Smokovec – Hrebienok – Rainerova chata.

foto: Turisticky, Shutterstock, Petr Vilgus

Decathlon - Turistika

Dĺžka:
4 km
Čas:
1:30 hod
Stúpanie:
330 m
Klesanie:
20 m
Lokalita Vysoké Tatry
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Starý Smokovec, Hrebienok
Turistická značka červená, zelená
Trasa Starý Smokovec - Hrebienok - Rainerova chata
Občerstvenie Rainerova chata
Exkurzie do divočiny s Lesmírom
Slovensko Exkurzie do divočiny s Lesmírom
Nové Štrbské pleso
Vysoké Tatry Nové Štrbské pleso