Rainerova chata

Vysoké Tatry

Rainerova chata je unikátnou nielen vďaka tomu, že je najstaršou, ale tiež najmenšou chatou na slovenskej strane Vysokých Tatier. Postavil ju v roku 1865 uhorský podnikateľ Ján Juraj Rainer a od svojho vzniku mala slúžiť ako útulňa pre turistov. Trasa ku chate cez Hrebienok je vhodná aj pre deti a je dokonca bezbariérová.

Nachádza sa v Studenovodskej doline, neďaleko Vodopádov Studeného potoka, na križovatke turistických chodníkov. V súčasnosti je Rainerova chata jedna z najnavštevovanejších vo Vysokých Tatrách.

Otváracie hodiny a občerstvenie

Chata je v súčasnosti otvorená každý deň od 9:00 do 16:30 hod. Ubytovanie tu nenájdete, ale tekuté občerstvenie všetkého druhu už áno. V útrobách chaty sa nachádza expozícia z histórie horolezectva a tatranských nosičov.

Rainerova chtata

Betlehem na Rainerovej chate

Chatár a nosič Peter Petras pravidelne každý rok stavia pred chatou betlehem zo snehu. Tradičný betlehem tvoria sochy Panny Márie, Ježiška a svätého Jozefa. Jeho aktuálnu podobu sledujte na FB – Rainerova chata official.

Jednoduchá túra na Rainerovu Chatu

Priamo z Hrebienka k nej vedie ľahko dostupný, dokonca bezbariérový chodník (červená značka). Táto varianta patrí medzi najkratšie, túra ku chate trvá asi 30 minút. Na Hrebienok sa pohodlne vyveziete pozemnou lanovkou zo Starého Smokovca.

Rainerova chata
Rainerova chata – foto: Turisticky.sk

Ako sa sem dostať zo Starého Smokovca a Tatranskej Lomnice?

Pešo zo Starého Smokovca po frekventovanom turistickom chodníku cez Hrebienok. Najprv kráčame po zelenej a z Hrebienka po červenej značke. Táto varianta trvá asi 1:30 hod.

Z Tatranskej Lesnej ideme po žltej. Dĺžka výstupu do 2 hod.

Z Tatranskej Lomnice po modrej značke, približne do 2 hod.

Atrakcie v okolí

Na spiatočnej ceste sa môžete vyblázniť na sánkarskej dráhe. Trať pre sánkarov má dĺžku 2,5 km. Vedie však po trase pre chodcov. V letnej sezóne si na Hrebienku môžete požičať napríklad kolobežky.

Hrebienok v zime ponúka okrem sánkovačky aj spúšťanie sa na špeciálnych nafukovacích kolesách – Snow Tubing pre deti. Každoročne na Hrebienku v zimnej sezóne môžete obdivovať ľadové sochy v Tatranskom ľadovom dóme.

Parkovanie a verejná doprava

Na platenom záchytnom parkovisku pred žel. stanicou, alebo v parkovacom dome v Starom Smokovci. Železničná a autobusová stanica v Starom Smokovci. Je vzdialená asi 10 minút pešou chôdzou od lanovky na Hrebienok.

Kam v okolí?

V okolí Hrebienka sa nachádzajú medzi turistami obľúbené lokality: Bilíkova, ZamkovskéhoZbojnícka, alebo Téryho chata, a Vodopády Studeného potoka. Turistické chodníky odtiaľto vedú na Priečne sedlo, Slavkovský štít, alebo po tatranskej magistrále na Skalnaté Pleso.

Ubytovanie so zľavou vo Vysokých Tatrách

Údaje o čase, dĺžke túry a prevýšení sú len informatívne a namerali sme ich na trase Starý Smokovec – Hrebienok – Rainerova chata.

foto: Turisticky, Shutterstock, Petr Vilgus


Dĺžka:
4 km
Čas:
1:30 hod
Stúpanie:
330 m
Klesanie:
20 m
Lokalita Vysoké Tatry
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Starý Smokovec, Hrebienok
Turistická značka červená, zelená
Trasa Starý Smokovec - Hrebienok - Rainerova chata
Občerstvenie Rainerova chata
Rakytov
Veľká Fatra Rakytov
Chata pod Soliskom
Vysoké Tatry Chata pod Soliskom