Rainerova chata

Vysoké Tatry

Rainerova chata je unikátnou nielen vďaka tomu, že je najstaršou, ale tiež najmenšou chatou na slovenskej strane Vysokých Tatier. Postavil ju v roku 1865 uhorský podnikateľ Ján Juraj Rainer a od svojho vzniku mala slúžiť ako útulňa pre turistov. Trasa ku chate cez Hrebienok je vhodná aj pre deti a je dokonca bezbariérová.

Nachádza sa v Studenovodskej doline, neďaleko Vodopádov Studeného potoka, na križovatke turistických chodníkov.

Otváracie hodiny a občerstvenie

Chata je v súčasnosti po rekonštrukcii otvorená každý deň od 9:00 do 16:00 hod.

Ubytovanie tu nenájdete, ale tekuté občerstvenie všetkého druhu už áno. V útrobách chaty sa nachádza expozícia z histórie horolezectva a tatranských nosičov.

Betlehem na Rainerovej chate

Chatár a nosič Peter Petras pravidelne každý rok stavia pred chatou betlehem zo snehu. Tradičný betlehem tvoria sochy Panny Márie, Ježiška a svätého Jozefa. Jeho aktuálnu podobu sledujte na FB – Rainerova chata official.

Rainerova chtata
Rainerova chata – foto: Shutterstock

Jednoduchá túra na Rainerovu Chatu

V súčasnosti je Rainerova chata jedna z najnavštevovanejších vo Vysokých Tatrách. Priamo z Hrebienka k nej vedie ľahko dostupný, dokonca bezbariérový chodník (červená značka). Táto varianta patrí medzi najkratšie, túra ku chate trvá asi 30 minút. Na Hrebienok prídete pozemnou lanovkou zo Starého Smokovca.

Ako sa sem dostať?

Zo Starého Smokovca sem prídete aj pešo. Trasa vedie po frekventovanom turistickom chodníku cez Hrebienok. Najprv sledujte zelenú a potom červenú značku. Táto varianta trvá asi 1:30 hod.

Z Tatranskej Lesnej prídete po žltej. Dĺžka výstupu do 2 hod. a z Tatranskej Lomnice sem prídete po modrej značke, približne do 2 hod.

Rainerova chata
Rainerova chata – foto: Turisticky.sk

Atrakcie v okolí

Na spiatočnej ceste sa môžete vyblázniť na sánkarskej dráhe. Trať pre sánkarov má dĺžku 2,5 km. Vedie však po trase pre chodcov. V letnej sezóne si na Hrebienku môžete požičať napríklad kolobežky.

Hrebienok v zime ponúka okrem sánkovačky aj spúšťanie sa na špeciálnych nafukovacích kolesách – Snow Tubing pre deti. Každoročne tu v zimnej sezóne môžete obdivovať ľadové sochy v Tatranskom ľadovom dóme.

Parkovanie a verejná doprava

Na platenom záchytnom parkovisku pred žel. stanicou, alebo v parkovacom dome v Starom Smokovci. Železničná a autobusová stanica v Starom Smokovci. Je vzdialená asi 10 minút pešou chôdzou od lanovky na Hrebienok.

Zamkovského chata
Zamkovského chata – foto: Zamkovského chata

Kam v okolí?

V okolí Hrebienka sa nachádzajú medzi turistami obľúbené lokality: Bilíkova, ZamkovskéhoZbojnícka, alebo Téryho chata, a Vodopády Studeného potoka. Turistické chodníky odtiaľto vedú na Priečne sedlo, Slavkovský štít, alebo po tatranskej magistrále na Skalnaté Pleso.

Údaje o čase, dĺžke túry a prevýšení sú len informatívne a namerali sme ich na trase Hrebienok – Rainerova chata a späť.

foto: Turisticky, Shutterstock, Petr Vilgus

Zľavy na pobyty na Slovensku
Dĺžka:3 km Čas:2 hod Stúpanie:73 m Klesanie:73 m Lokalita: Vysoké Tatry Náročnosť: stredná Prístupový
bod:
Starý Smokovec, Hrebienok
Turistická
značka:
červená
Trasa: Hrebienok - Rainerova chata a späť Občerstvenie: Rainerova chata