Téryho chata

Vysoké Tatry

Téryho chata je najvyššie položená chata s celoročnou prevádzkou vo Vysokých Tatrách. Nachádza sa v Malej Studenej doline, vo výške 2 015 m n.m. Prístupová trasa cez Hrebienok a Zamkovského chatu. Ponúka ubytovanie a občerstvenie pri Piatich Spišských plesách.

Okolie je ideálne na športové aktivity a strávenie voľného času. Je vhodné na turistiku, prechody cez sedlá, horolezectvo, skialpinizmus, ale aj na oddych a relax pri plesách. Z Téryho chaty pokračuje túra cez Priečne sedlo na Zbojnícku chatu.

Aktuálne poveternostné podmienky vo Vysokých Tatrách a počasie sledujte priamo na webe chaty TU.

Téryho chatu v Malej Studenej doline obkolesujú tatranské končiare: Lomnický štít (2634 m n.m.), Pyšný štít (2621 m n.m.), Baranie rohy (2526 m n.m.), Ľadový štít (2627 m n.m.), Široká veža (2461 m n.m.) a Prostredný hrot (2441 m n.m.).

Téryho chata

Trasa Hrebienok – Zamkovského chata – Téryho chata

Najlepšie je Téryho chata prístupná zo Starého Smokovca cez Hrebienok, Obrovský vodopád a Zamkovského chatu.

Pôjdeme po trase Starý Smokovec – Hrebienok – Zamkovského chata – Téryho chata (čas výstupu do 4 hod., prevýšenie 1014 m) – najprv zelená, potom červená a opäť zelená značka

Ubytovanie a občerstvenie

Chata ponúka ubytovanie pre 24 hostí v troch spoločných izbách. Dve izby sú 6-posteľové a jedna izba má 12 postelí. Na každej posteli je perina a vankúš vrátane posteľnej bielizne. Pre ubytovaných hostí radi pripravia aj polpenziu, teplú večeru a raňajky. Núdzové prespanie, v prípade plnej obsadenosti chaty je možné v jedálni.

Ubytovanie odporúčame rezervovať dostatočne dopredu a len na mailovej adrese teryhochata007@gmail.com. Kuknite cenník na webe chaty.

Na Téryho chate ponúkajú turistom veľký výber teplých polievok, jedál a občerstvenia podľa aktuálnej dennej ponuky. Samozrejmosťou sú teplé nápoje, káva, ale aj čapované pivko.

Ušetrite čas lanovkou na Hrebienok

Na Hrebienok premáva pozemná lanovka zo Starého Smokovca. Túru si touto variantou môžete skrátiť aj o 45 minút.

Parkovanie a verejná doprava

Na platenom záchytnom parkovisku pred žel. stanicou, alebo v parkovacom dome v Starom Smokovci. Železničná a autobusová stanica v Starom Smokovci. Je vzdialená asi 10 minút pešou chôdzou od lanovky na Hrebienok.

Kam v okolí?

Turistické chodníky od chaty pokračujú ďalej cez Priečne sedlo na Zbojnícku chatu, alebo cez Sedielko do Javorovej doliny. Chodníky nad chatou sú uzavreté od 1.11. do 14.6.

Údaje sú len informatívne a namerali sme ich na trase Hrebienok – Zamkovského chata – Téryho chata a späť.

Zľavy na pobyty na Slovensku

Dĺžka:14 km Čas:7 hod Stúpanie:870 m Klesanie:870 m Lokalita: Vysoké Tatry Náročnosť: ťažká Prístupový
bod:
Starý Smokovec, Hrebienok
Turistická
značka:
červená, zelená
Trasa: Hrebienok - Zamkovského chata - Téryho chata a späť Občerstvenie: Zamkovského chata Téryho chata Web: https://www.teryhochata.sk/