Malý Kyseľ

Slovenský raj

Malý Kyseľ prejdete aj s deťmi, samozrejme pokiaľ už predtým zvládli podobne náročné tiesňavy. Roklina ponúka hneď na začiatku jeden z najkrajších vodopádov v Slovenskom rajiMachový vodopád. Má výšku 8 metrov a už na prvý pohľad upúta jeho netradičný vzhľad. Voda preteká cez machom prerastenú stenu, vďaka čomu dostal toto pomenovanie. Kyseľ je veľmi dobre prístupný z Kláštoriska.

Roklina Malý Kyseľ je dlhá asi 2 km. Prechod cez tiesňavu vedie cez niekoľko rebríkov a exponovaných miest. Záver veľmi pripomína divoký Veľký Sokol. Aj tu budete prechádzať cez napadané a naplavené drevo. Bezpečnosť musí byť vždy na prvom mieste, preto vám odporúčame sa pohybovať po rebríkoch vždy jednotlivo a poriadne sa sústrediť na každý jeden krok.

Malý Kyseľ
Malý Kyseľ – foto: Nikolas Reguly

Pripomíname, že roklina je priechodná len jedným smerom, a to z dola nahor, proti toku potoka. Na viacerých miestach sa nachádzajú istiace pomôcky – kovové rebríky, stúpačky a reťaze. Pokiaľ pôjdete aj cez Karolinyho vodopád, odporúčame pribaliť ferratový set.

Po výdatných zrážkach, alebo na jar, môže roklinou pretekať výrazne viac vody. Nepremokavú obuv určite odporúčame po celý rok.

Vstup do Národného parku Slovenský raj je spoplatnený

Vstup do všetkých roklín Slovenského raja je spoplatnený. Pokiaľ plánuje dlhší pobyt, odporúčame zakúpiť 3 až 5 dňový lístok v lokalite Čingov, alebo Podlesok. Cenník nájdete TU. Malý Kyseľ je sprístupnený celoročne.

Malý Kyseľ
Malý Kyseľ – foto: Nikolas Reguly

Ako sa sem dostať? Navrhované trasy cez Malý Kyseľ

Odporúčame odbočiť smerom k Obrovskému vodopádu a ďalej prejsť zaistenou trasou cez Karolinyho vodopád. Následne prídete k ústiu rokliny Malý Kyseľ. Takto si vychutnáte všetky najkrajšie miesta, ktoré sa v okolí nachádzajú.

Trasa z Podleska pokračuje cez Hrdlo Hornádu – Kláštorskú roklinu, ústie – Kláštorskú roklinu – Kláštorisko – Nad Kyseľom – Kyseľ, rázc. – Malý Kyseľ – Suchá Belá, záver (čas výstupu do 3:30 hod., prevýšenie 615 m) – najprv po modrej, potom zelenej a opäť po modrej značke

Trasa z Letanoviec, pri starej horárni pokračuje cez Letanovský mlyn – Prielom HornáduKláštorskú roklinu, ústie – Kláštorskú roklinu – Kláštorisko – Nad Kyseľom – Kyseľ, rázc. – Malý Kyseľ – Suchá Belá, záver (čas výstupu do 3 hod., prevýšenie 581 m) – najprv červená, potom modrá, zelená a opäť modrá značka

Trasa z Čingova (parkovisko) prechádza cez Prielom Hornádu – Biely potok, ústie – Kyseľ, ústie – Ferratu HZS – Obrovský vodopád – Kyseľ, rázc. – Malý Kyseľ – Suchá Belá, záver (čas výstupu do 3:40 hod., prevýšenie 583 m) najprv modrá, potom zelená, žltá a modrá značka

Malý Kyseľ
Malý Kyseľ

Parkovanie a verejná doprava

V Podlesku, alebo v Čingove na platenom veľkom záchytnom parkovisku. V lokalite Letanovce na verejnom parkovisku, pri vstupnej bráne do Slovenského raja.

Najbližšia autobusová zastávka je vzdialená asi 5 min. chôdze od parkoviska, pod názvom Hrabušice, rázc. Podlesok. V Čingove konečná zastávka Čingov, parkovisko. V Letanovciach je žel. zastávka, ktorá je vzdialená od vstupu do Slovenského raja pešo približne 35 minút.

Kam v okolí?

V Slovenskom raji odporúčame túru na Tomášovský výhľad, Kláštorskú roklinu, Roklinu Suchá Belá, Sokoliu dolinu, Veľký Sokol, Prielom Hornádu, alebo Ferratu HZS Kyseľ. Navštívte napríklad Palcmanskú mašu, alebo Zejmarskú roklinu.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Podlesok, parkovisko – Hrdlo Hornádu – Kláštorská roklina, ústie – Kláštorská roklina – Kláštorisko – Nad Kyseľom – Kyseľ, rázc. – Malý Kyseľ – Suchá Belá, záver – Pod Vtáčim Hrbom – Podlesok.

foto: Nikolas Reguly, Turisticky


Dĺžka:
15 km
Čas:
6 hod
Stúpanie:
597 m
Klesanie:
597 m
Lokalita Slovenský raj
Náročnosť ťažká
Prístupový bod Čingov, Podlesok, Letanovce
Turistická značka modrá, zelená
Trasa Podlesok, parkovisko - Hrdlo Hornádu - Kláštorská roklina - Kláštorisko - Nad Kyseľom - Kyseľ, rázc. - Malý Kyseľ - Suchá Belá, záver - Pod Vtáčim Hrbom - Podlesok.
Občerstvenie

Ranč Podlesok