Veľký Sokol

Slovenský raj

Roklina Veľký Sokol je skvelá voľba pre návštevníkov parku Slovenský raj, ktorí vyhľadávajú divoké tiesňavy v nádhernom tichom prostredí. Tiesňavu ukončuje Rothova roklina, pomenovaná po priekopníkovi turistiky. Niektoré svahy tiesňavy majú výšku až 300 metrov.

Roklina patrí medzi menej navštevované, pretože sa nachádza mimo hlavných turistických centier. Nie nadarmo patrí Veľký Sokol medzi najdivokejšie rokliny v severozápadnej časti Slovenského raja. Dokonca dostala tiesňava prívlastok ako najmohutnejšia. Neďaleko sa nachádza Roklina Piecky s najvyšším rebríkom.

Roklina Veľký Sokol
Veľký Sokol

V rokline Veľký Sokol, ako aj na celom území Slovenského raja, platí návštevný poriadok. Pohybovať sa na tomto území môžete len po turisticky značených chodníkoch. Vstup do rokliny je len jednosmerný a to proti prúdu potoka – z dola nahor. Sprístupnená je celoročne, v zime neodporúčame vstup bez mačiek.

Trasa tiesňavou je zabezpečená a prechádza väčšinou cez drevené a kovové zvislé mostíky. Budete sa pohybovať korytom tečúceho potoka, s množstvami napadaného dreva. Nepremokavá obuv by mala byť pre vaše pohodlie neoddeliteľnou súčasťou.

Veľký Sokol
foto: Govisity

Ako sa sem dostať?

Prídeme sem od Hrabušíc, okolo turistického centra Podlesok. Na túru môžeme vyraziť aj z lokality Podlesok, píla. Do rokliny Veľký Sokol od horárne vedie žltá turistická značka.

Vrchol rokliny sa nachádza na okraji planiny Glac, ďalej pokračuje romantickou Rothovou roklinou cez Veľký, Malý a Kaskádový vodopád.

Trasa cez Veľký Sokol a Rothovu roklinu na Glackú cestu

Sokol horáreň – Roklina Veľký Sokol – Rothova roklina – Glacká cesta – Malá poľana – Palc, rázc. – Sokol horáreň (čas do 5 hod., prevýšenie 535 m) – najprv žltá a potom červená značka

Roklina Veľký Sokol

Parkovanie a verejná doprava

S parkovaním to pri vstupe do rokliny nie je jednoduché, obmedzené odstavné plochy sa nachádzajú pri ceste. V hlavnej sezóne sú zväčša obsadené. Najbližšie verejné parkovisko sa nachádza v lokalite Píla, Piecky. Odtiaľto asi 20 min. po zelenej pešo do lokality Sokol, horáreň.

Kam v okolí?

Navštívte ďalšie rokliny v Slovenskom raji: Suchá Belá, Piecky, Kláštorská roklina, alebo Prielom Hornádu.

Údaje sú len informatívne a namerali sme ich na trase Sokol horáreň – Veľký Sokol – Rothova roklina – Glacká cesta – Malá poľana – Palc, rázc. – Sokol horáreň.

foto: Govisity, Jakub Sokolovský, Shutterstock, Turisticky

Zľavy na pobyty na Slovensku

Dĺžka:15 km Čas:5 hod Stúpanie:535 m Klesanie:535 m Lokalita: Slovenský raj Náročnosť: stredná Prístupový
bod:
Hrabušice, Podlesok
Turistická
značka:
červená, žltá
Trasa: Sokol horáreň - Veľký Sokol - Rothova roklina - Glacká cesta - Malá poľana - Palc, rázc. - Sokol horáreň Občerstvenie: Cafe and Bufet u Orla Poniklec Sudok Podlesok Ranč Podlesok Súbor GPX: stiahnuť