Veľký Sokol

Slovenský raj

Roklina Veľký Sokol je skvelá voľba pre návštevníkov Národného parku Slovenský raj, ktorí vyhľadávajú divoké tiesňavy v nádhernom tichom prostredí. Tiesňavu ukončuje Rothova roklina, pomenovaná po priekopníkovi miestnej turistiky. Niektoré svahy majú výšku až 300 metrov.

Roklina patrí medzi menej navštevované, pretože sa nachádza mimo hlavných turistických centier. Nie nadarmo patrí Veľký Sokol medzi najdivokejšie rokliny v severozápadnej časti Slovenského raja. Dokonca dostala tiesňava prívlastok ako najmohutnejšia. Neďaleko sa nachádza Roklina Piecky s najvyšším rebríkom.

Roklina Veľký Sokol

Roklina je prístupná celoročne

V roklinách na území Slovenského raja, platí návštevný poriadok. Pohybovať sa na tomto území môžeme len po turisticky značených chodníkoch. Vstup do rokliny je jednosmerný a to proti prúdu potoka – z dola nahor. Sprístupnená je celoročne, v zime odporúčame použiť mačky.

Trasa tiesňavou je zabezpečená a prechádza väčšinou cez drevené a kovové zvislé mostíky. Budeme sa pohybovať korytom tečúceho potoka, s množstvami napadaného dreva. Nepremokavá obuv by mala byť pre vaše pohodlie neoddeliteľnou súčasťou.

Veľký Sokol
foto: Govisity

Ako sa sem dostať?

Prídeme sem od Hrabušíc, okolo turistického centra Podlesok. Na túru môžeme vyraziť aj z lokality Podlesok, píla. Do rokliny od horárne vedie žltá turistická značka.

Vrchol tiesňavy sa nachádza na okraji planiny Glac a v samom závere je atraktívny prechod cez divokú Rothovu roklinu, Veľký, Malý a Kaskádový vodopád.

Trasa cez Veľký Sokol a Rothovu roklinu na Glackú cestu

Sokol horáreň – Roklina Veľký Sokol – Rothova roklina – Glacká cesta – Malá poľana – Palc, rázc. – Sokol horáreň (čas okruhu do 5 hod., prevýšenie 535 m) – najprv žltá a potom červená značka

Roklina Veľký Sokol

Vstup do Národného parku Slovenský raj je spoplatnený

Vstup do všetkých roklín Slovenského raja je spoplatnený. Pokiaľ plánuje dlhší pobyt, odporúčame zakúpiť 3 až 5 dňový lístok v lokalite Čingov, alebo Podlesok. Cenník nájdete TU.

Parkovanie a verejná doprava

S parkovaním to pri vstupe do rokliny nie je jednoduché, obmedzené odstavné plochy sa nachádzajú pri ceste. V hlavnej sezóne sú zväčša obsadené. Najbližšie verejné parkovisko sa nachádza v lokalite Píla, Piecky. Odtiaľto asi 20 min. po zelenej pešo do lokality Sokol, horáreň.

Kam v okolí?

Navštívte ďalšie rokliny v Slovenskom raji: Suchá Belá, Roklina Malý Kyseľ, Piecky, Kláštorská roklina, Sokolia dolina, Ferrata HZS Kyseľ, Zejmarská roklina, alebo Prielom Hornádu.

Údaje sú len informatívne a namerali sme ich na trase Sokol horáreň – Veľký Sokol – Rothova roklina – Glacká cesta – Malá poľana – Palc, rázc. – Sokol horáreň.

foto: Govisity, Jakub Sokolovský, Shutterstock, Turisticky


Dĺžka:
15 km
Čas:
5 hod
Stúpanie:
535 m
Klesanie:
535 m
Lokalita Slovenský raj
Náročnosť ťažká
Prístupový bod Hrabušice, Podlesok
Turistická značka červená, žltá
Trasa Sokol, horáreň - Veľký Sokol - Rothova roklina - Glacká cesta - Malá poľana - Palc, rázc. - Sokol, horáreň
Občerstvenie Cafe and Bufet u Orla Poniklec Sudok Podlesok Ranč Podlesok
Súbor GPX stiahnuť