Vodné Mlyny Oblazy

Liptov

Vitajte v nádhernej Kvačianskej doline na Liptove. Vstúpte do lokality Oblazy, kde sa na sútoku Kvačianky, Borovianky a Ráztockého potoka nachádzajú dva drevené vodné kolesové mlyny. Tie sú dnes zachovalými a funkčnými technickými pamiatkami. Vodné mlyny Oblazy predstavujú jednu z posledných technických pamiatok v nádhernej prírode. Na túre z Kvačian obdivujte vyhliadku Malý Roháč.

Expozícia v Kvačianskej doline

Dolný mlyn s pílou je zreštaurovaný a v prevádzke. Ukrýva expozíciu mlynárskej techniky na Liptove. V Kvačianskej doline sa nachádzajú celkovo až dva mlyny, Horný a Dolný mlyn. Horný mlyn postavila obec Sviniarky. V súčasnosti je funkčný už len Dolný mlyn, na ktorom sú umiestnené dve mlynské kolesá, ktoré poháňa vodný náhon.

Vo vnútri môžete obdivovať zrekonštruovanú pílu a dnes je možné si celú túto technickú pamiatku pozrieť zblízka. Na vlastné oči uvidíte technológiu mletia múky starodávnym spôsobom.

Kvačianska dolina
Kvačianska dolina a Mlyny Oblazy – foto: Shutterstock

Vodné mlyny v lokalite Oblazy – stručne z histórie

Mlyny boli postavené v prvej polovici 19. storočia pri obchodnej ceste, ktorá spájala Liptov a Oravu s Poľskom. Údajne boli v Kvačianskej doline vybudované až štyri mlyny, jeden z nich zobrala voda v 19. storočí.

Tzv. “Tretí mlyn” predstavovala furmanská krčma, v tej žil krčmár Maťuga. Mnohí sa ešte dnes pamätajú, ako sa tu zastavovali po občerstvenie. V roku 1944 však ustupujúci fašisti krčmu podpálili a dnes nájdeme sotva jej základy.

Pozostatky mlynov chátrali až do roku 1980. Vtedy začali pamiatkári a nadšenci mlyny postupne opravovať, až sa napokon horný mlyn podarilo spustiť do prevádzky.

Túra do Kvačianskej doliny cez Vyhliadku Roháč

Východzie miesto je obec Kvačany na Liptove. Odporúčame trasu Kvačianska dolina, ústie – Vyhliadka Kobyliny – Vyhliadka Roháč – Vodné mlyny Oblazy (čas výstupu do 1:30 hod., prevýšenie 295 m) – najprv červená a potom modrá značka

Na trase určite neprehliadnite dve odbočky na famózne vyhliadky do Kvačianskej doliny. Prvá je vyhliadka Kobyliny a vyhliadka Malý Roháč.

Kvačianska dolina
Kvačianska dolina vyhliadka – foto. Shutterstock

Otváracie hodiny expozície Vodné mlyny Oblazy

Dolný mlyn je sprístupnený celoročne. Otvorené majú denne od 9:00 do 17:00. Počas prehliadky vám budú robiť spoločnosť domáce zvieratká.

Parkovanie a verejná doprava

Pred vstupom do Kvačianskej doliny určite neprehliadnete veľké záchytné parkovisko. Pravdepodobne bude spoplatnené. Najbližšia autobusová zastávka Kvačany, RD.

Kam v okolí?

V blízkosti sa nachádzajú rozhľadne vo Veľkom Borovom, Archeoskanzen Havránok a Liptovský Hrad. Naplánujte si okružnú trasu cez Kvačiansku a Prosiecku dolinu. Ďalšie tipy na turistiku, alebo výlet na Liptove sledujte na našom webe.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Kvačianska dolina, ústie – Vyhliadka Kobyliny – Vyhliadka Roháč – Vodné mlyny Oblazy.

Zdroj: Obec Kvačany, foto: Shutterstock, Michal Trnka

Zľavy na pobyty na Slovensku
Dĺžka:6 km Čas:3 hod Stúpanie:295 m Klesanie:295 m Lokalita: Liptov Náročnosť: ľahká Prístupový
bod:
Kvačany
Turistická
značka:
červená
Trasa: Kvačianska dolina, ústie – Vyhliadka Kobyliny – Vyhliadka Malý Roháč – Vodné mlyny Oblazy a späť Občerstvenie: Občerstvenie Vodné mlyny Oblazy