Bešeňovské travertíny

Liptov

S rozlohou až 3,18 ha patria Bešeňovské travertíny k najznámejším minerálnym lokalitám na Slovensku. Nachádzajú sa neďaleko obce Bešeňová, ktorej okolie je veľmi bohaté na minerálne pramene.

Kaskádovitým vzhľadom a svojou jedinečnosťou sa zaraďujú medzi vzácne prírodné pamiatky. Travertíny predstavujú opustený lom, kde sa v minulosti ťažil žltý pramenit. tzv. travertín. Zaujímavosťou je, že jeho zlaté dosky zdobia dnes Univerzitu Komenského v Bratislave.

Bešeňovské travertíny

Travertíny sú krásne sfarbené sladkovodné vápence, ktoré obsahujú síru, železo, uhličitan vápenatý a horčík. Podmanivý lesk im dodáva minerálna voda, ktorá nepretržite steká po kaskádach útvaru.

V tejto lokalite sa môžete kochať nielen samotnými travertínmi, ale aj okolitou prírodou a majestátnym travertínovým bralom, ktoré sa tu nachádza. Na mieste, kde prameň vyschol, nájdete vztýčený kríž s pamätníkom. Bešeňovské travertíny patria medzi najzaujímavejšie útvary v Európe, ktoré sa určite oplatí vidieť. 

Ako sa sem dostať?

Bešeňovské travertíny sa nachádzajú neďaleko hlavnej cesty, ktorá spája Bešeňovú s obcou Potok. Na mape ich nájdete aj pod názvom Červené terasy.

Bešeňovské travertíny

Parkovanie a verejná doprava

Odstavné miesta sa nachádzajú pri ceste medzi Bešeňovou a obcou Potok, alebo nad minerálnym termálnym prameňom. Od Bešeňovej sú vzdialené približne 1 km. Najbližšia autobusová zastávka Bešeňová, Hotel Sumit. Vlaková stanica je v obci Liptovská Teplá.

Kam v okolí?

Krásny výhľad na Liptovskú Maru odporúčame z neďalekej lokality Archeoskanzen Havránok. Na Liptove môžete navštíviť napríklad Liptovský hrad, Lúčanský vodopád, Prosiecku a Kvačiansku dolinu, Rozhľadňu Liptovský Ján, Termálny prameň Kalameny, Skanzen Vlkolínec, alebo Múzeum liptovskej dediny v Pribiline.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení  sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Bešeňová – Bešeňovské travertíny a späť.


Dĺžka:
1 km
Čas:
1 hod
Stúpanie:
24 m
Klesanie:
24 m
Lokalita Liptov
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Bešeňová
Trasa Bešeňová - Bešeňovské travertíny a späť