Rozhľadňa Veľké Borové

Liptov

Nad malebnou obcou Veľké Borové na hranici Liptova a Oravy stojí veľmi netradičná rozhľadňa a zvonica na Slovensku. Nachádza sa neďaleko vrchu Súšava.

Obec Veľké Borové je najmenšia na Liptove, žije tu len okolo 50 stálych obyvateľov. V súčasnosti je veľmi obľúbená medzi turistami a chatármi.

Rozhľadňa Súšava
Rozhľadňa Súšava – Veľké Borové

Zaujímavosti o rozhľadni vo Veľkom Borovom

Neuveríte, že vyhliadka vznikla v roku 2002 a pôvodne to bola trafostanica. Našťastie ju upravili a jej nadstavba bola inšpirovaná pôvodnou ľudovou architektúrou.

Dodnes slúži aj ako zvonica a má výšku 11 metrov. Rozhľadňa je ľahko prístupná po celý rok a na vyhliadkovú krytú plošinu prídete po drevených schodoch. Nachádzajú sa tu drevené lavičky a posedenie.

Z rozhľadne sa vám za priaznivého počasia naskytne úchvatný výhľad na Západné Tatry – Roháče, Malú Fatru, časť Oravy, Liptov a Chočské vrchy.

Druhá rozhľadňa na vrchu Súšava

Neďaleko na kopci Súšava sa nachádza ďalšia vyššia rozhľadňa, ktorá má výšku 16 metrov. Prídete k nej najprv po červenej značke a potom pokračujte po ceste, ktorá obchádza kopec z pravej strany.

Rozhľadňa Veľké Borové
Rozhľadňa Veľké Borové

Ako sa sem dostať?

Priamo z obce je rozhľadňa Veľké Borové dostupná peši asi za 30 minút a druhá rozhľadňa na vrchole Súšava asi za 50 minút. Samozrejme, v rámci časových možností, môžete navštíviť obidve.

Dlhšia neznačená trasa sem vedie z Oravy, od obce Chlebnice. Vydajte sa na konci obce po lesnej ceste, okolo potoka Veľký Klín. Obidve trasy sú zjazdné aj na horskom bicykli.

Parkovanie a verejná doprava

Autobusom z Liptovského Mikuláša na konečnú zastávku Veľké Borové – Škrlák. Zaparkovať môžeme aj priamo pred vyhliadkou.

Kam v okolí?

Na Liptove navštívte Prosiecku a Kvačiansku dolinu, Liptovský hrad, Archeoskanzen Havránok, Múzeum liptovskej dediny v Pribiline, Liptovský hrad, Termálny prameň Kalameny, alebo vyhliadku Čereňova skala.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Obec Veľké Borové – Rozhľadňa Veľké Borové.


Lokalita Liptov
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Veľké Borové
Turistická značka červená
Trasa Obec Veľké Borové - Rozhľadňa Veľké Borové
Občerstvenie Hostinec Borovec