Kvačianska dolina – Mlyny Oblazy

Liptov

Nádherná Kvačianska dolina ukrýva v lokalite Oblazy dva drevené vodné mlyny. Na túre z Kvačian obdivujte vyhliadku Malý Roháč. Na sútoku Kvačianky, Borovianky a Ráztockého potoka sa nachádzajú dva drevené vodné kolesové mlyny. Vodné mlyny Oblazy predstavujú jednu z posledných funkčných technických pamiatok v nádhernej prírode.

Expozícia v Kvačianskej doline

Dolný mlyn s pílou je zreštaurovaný a v prevádzke. Ukrýva expozíciu mlynárskej techniky na Liptove. V Kvačianskej doline sa nachádzajú celkovo až dva mlyny, Horný a Dolný mlyn. Horný mlyn postavila obec Sviniarky. V súčasnosti je funkčný už len Dolný mlyn, na ktorom sú umiestnené dve mlynské kolesá, ktoré poháňa vodný náhon.

Dnes je možné si celú túto technickú pamiatku pozrieť zblízka. Vo vnútri môžete preskúmať zrekonštruovanú pílu a na vlastné oči uvidíte technológiu mletia múky starodávnym spôsobom.

Vodné mlyny Oblazy
Kvačianska dolina – mlyny Oblazy

Vodné mlyny v lokalite Oblazy – stručne z histórie

Mlyny boli postavené v prvej polovici 19. storočia pri obchodnej ceste, ktorá spájala Liptov a Oravu s Poľskom. Údajne boli v Kvačianskej doline vybudované až štyri mlyny, jeden z nich zobrala voda v 19. storočí.

Tzv. “Tretí mlyn” predstavovala furmanská krčma, v tej žil krčmár Maťuga. Mnohí sa ešte dnes pamätajú, ako sa tu zastavovali po občerstvenie. V roku 1944 však ustupujúci fašisti krčmu podpálili a dnes nájdeme sotva jej základy.

Pozostatky mlynov chátrali až do roku 1980. Vtedy začali pamiatkári a nadšenci mlyny postupne opravovať, až sa napokon horný mlyn podarilo spustiť do prevádzky.

Túra Kvačianska dolina – Mlyny Oblazy cez Vyhliadku Roháč

Východzie miesto je obec Kvačany na Liptove. Odporúčame trasu Kvačianska dolina, ústie – Vyhliadka Kobyliny – Vyhliadka Roháč – Vodné mlyny Oblazy (čas výstupu do 1:30 hod., prevýšenie 295 m) – najprv červená a potom modrá značka

Na trase určite neprehliadnite dve odbočky na famózne vyhliadky do Kvačianskej doliny. Prvá je vyhliadka Kobyliny a vyhliadka Malý Roháč. Lesná cesta je kamenistá a nie je priechodná s kočíkom.

Kvačianska dolina
Kvačianska dolina – vyhliadka

Otváracie hodiny expozície Vodné mlyny Oblazy

Dolný mlyn je sprístupnený celoročne. Otvorené majú denne od 9:00 do 17:00. Počas prehliadky vám budú robiť spoločnosť domáce zvieratká.

Parkovanie a verejná doprava

Pred vstupom do Kvačianskej doliny vybudovali verejné parkovisko. Pravdepodobne bude spoplatnené. Najbližšia autobusová zastávka Kvačany, RD.

Kam v okolí?

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Kvačianska dolina, ústie – Vyhliadka Kobyliny – Vyhliadka Roháč – Vodné mlyny Oblazy.

Zdroj: Obec Kvačany, foto: Shutterstock, Michal Trnka


Dĺžka:
3 km
Čas:
1:30 hod
Stúpanie:
191 m
Klesanie:
93 m
Lokalita Liptov
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Kvačany
Turistická značka červená, modrá
Trasa Kvačianska dolina, ústie – Vyhliadka Kobyliny – Vyhliadka Malý Roháč – Vodné mlyny Oblazy
Občerstvenie Občerstvenie Vodné mlyny Oblazy