Starý zámok Banská Štiavnica

Banská Štiavnica

Starý zámok v meste Banská Štiavnica patrí medzi kamenné dominanty a najstaršie pamiatky v meste. Pri návšteve uvidíte všetky stredoveké stavebné slohy – románsky, gotický, renesančný aj barokový.

Zámok sa nachádza nad Námestím sv. Trojic pod úpätím vrchu Paradajz. Vznikol v 15. storočí po renesančnej prestavbe románsko-gotického kostola Panny Márie z 13. storočia, postaveného komunitou baníkov. Kostol v 15. storočí vyhorel po vpáde vojsk a o rok neskôr utrpel značné škody po zemetrasení v roku 1443. Renesančná prestavba sa zamerala na opevnenie celej stavby a na transformáciu kostola na pevnosť z dôvodu tureckých vpádov a ochrany mestského obyvateľstva. 

Starý zámok Banská Štiavnica
Starý zámok Banská Štiavnica

Gotická hradná veža a Kaplnka sv. Michala

Dominantou zámku je gotická hradná veža a Kaplnka sv. Michala (tiez nazývaná ‚karner‘), ktorej podzemná časť ‚ossarium‘ slúžila na uchovanie nezotletých kostí pri kopaní nových hrobov.

Otváracie hodiny Starého zámku

Dnes zámok slúži Slovenskému banskému múzeu a je otvorený celoročne. Počas letnej sezóny sa na zámku konajú kultúrne podujatia a divadelné predstavenia. Na zámku sa nachádzajú stále výstavné expozície, ktoré si viete pred príchodom overiť na stránke Múzea v Banskej Štiavnici

Starý zámok Banská Štiavnica
Starý zámok Banská Štiavnica

Ako sa sem dostať?

Na Starý zámok prídeme jednoducho, priamo z centra Banskej Štiavnice. Vstup do zámku je spoplatnený a platba je možná len v hotovosti. Viete sa zapojiť aj do prehliadky s lektorom, ktorá začína každú celú hodinu. Prehliadku v anglickom jazyku je možné rezervovať vopred za príplatok. Do zámku nie je možný vstup so psom. 

Parkovanie a verejná doprava

Na Námestí Svätej Trojice platené parkovisko pred turistickým informačným centrom. Najbližšia autobusová zastávka Banská Štiavnica, Radničné námestie, zastávka MÚ.

Kam na výlet v Banskej Štiavnici?

Článok napísala Veja


Lokalita Banská Štiavnica
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Banská Štiavnica