Kôprová dolina

Vysoké Tatry

Tichá a Kôprová dolina sú častými turistickými cieľmi a vďaka dobrému povrchu aj priechodné na bicykli. Určite nevynechajte odbočku na Kmeťov vodopád. Preskúmajte nádhernú Kôprovú dolinu vo Vysokých Tatrách.

Kôprová dolina, kratšia sestra Tichej, má dĺžku cyklotrasy od rázcestia v Podbanskom po Kmeťov vodopád približne 8 km. Obidve doliny ústia v Podbanskom, kde je ideálne nechať auto na bezplatnom parkovisku a začať výlet, alebo cyklistiku.

Názov doliny pochádza z ľudového pomenovania, podľa hojného výskytu bylinky Kôprovníčka bezobalového.

Kôprová dolina
Kôprová dolina

Na bicykli cez Kôprovú dolinu na Kmeťov vodopád

Málokto vie, že v Kôprovej doline sa nachádza najväčší vodopád na Slovensku. Je k nemu jednoduchý prístup turistickým chodníkom a zurčí takmer na konci cyklotrasy, len kúsok od lesnej cesty a studničky.

Kmeťov vodopád vytvára potok Nefcerka a jeho kaskády sú dlhé 80 metrov. Vodopád je pomenovaný po známom slovenskom botanikovi Andrejovi Kmeťovi.

Kôprovou dolinou preteká rovnomenný Kôprovský potok. Pre cyklopotulky je oficiálne dostupná až na koniec cyklotrasy, po odbočku na Kmeťov vodopád.

Cyklochodník z Podbanského

Vyrazíme z Podbanského (parkovisko) a prejdeme trasu Horáreň pred Tichou – Kôprová dolina – Rázcestie pod Grúnikom – Kmeťov vodopád (čas na bicykli tam do 1 hod., prevýšenie 268 m) – modrá cyklotrasa

Turistická trasa cez Kôprovú dolinu na Temnosmrečinské pleso

Turistiku štartujeme z Troch studničiek a pokračujeme cez Nad bytom – Rázcestie pod Grúnikom – Kmeťov vodopád – Hlinská dolina, ústie – Rázcestie pod Temnými smrečinami – Nižné Temnosmrečinské pleso (čas výstupu do 3:30 hod., prevýšenie 654 m) – najprv modrá, potom zelená a červená značka

Kôprová dolina
Kôprová dolina – Kmeťov vodopád

Ako sa sem dostať?

Vstup do Kôprovej doliny sa nachádza v lokalite Podbanské. Od parkoviska prejdeme cez drevený mostík ponad rieku Belá. Orientujeme sa turistickými značkami a šípkami.

Parkovanie a verejná doprava

Bezplatné parkovisko v lokalite Podbanské, odbočka na Hotel Permon. Najbližšia autobusová zastávka Pribylina, Zruby, alebo Pribylina, Permon.

Kam v okolí?

Odporúčame navštíviť neďalekú Tichú dolinuMúzeum liptovskej dediny v Pribyline. V Západných Tatrách poďte na Žiarsku chatu a po ceste sa zastavte v Medvedej štôlni. Z Troch studničiek vedie turistická trasa na Kriváň a Jamské pleso.

Ubytovanie so zľavou vo Vysokých Tatrách


Dĺžka:
16 km
Čas:
2 hod
Stúpanie:
268 m
Klesanie:
268 m
Lokalita Vysoké Tatry
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Podbanské
Turistická značka modrá
Trasa Podbanské - Horáreň Tichá, rázcestie - Kôprová dolina - Kmeťov vodopád a späť
Občerstvenie Koliba Permoník
Rakytov
Veľká Fatra Rakytov
Chata pod Soliskom
Vysoké Tatry Chata pod Soliskom