Tichá dolina

Vysoké Tatry

Kôprová, aj Tichá dolina je vďaka svojmu asfaltovému povrchu dostupná z Podbanského na bicykli a v zime aj na bežkách. S celkovou dĺžkou 20 km patrí medzi najdlhšie doliny vo Vysokých Tatrách.

Tichú dolinu preslávil spor ochranárov a lesníkov a dodnes je to miesto, kde zostala kalamita nevyťažená. Žije tu najpočetnejšia populácia medveďov na Slovensku. Pre svoju divokosť tu našli útočisko aj hlucháň, tetrov, orol, kamzíky, hraboše a svište. Prechádzať budete nedotknutou tatranskou prírodou s výhľadom na mohutnú dominantu, tatranský Kriváňom.

V Tichej doline platí zákaz ťažby dreva. Ako sa s tým príroda vysporiadala posúdite najlepšie, keď sa prídete pozrieť.

Tichá dolina
Tichá dolina

Ako sa sem dostať? Cyklotrasa Podbanské – Tichá dolina

Vstup do doliny začína v Podbanskom nad parkoviskom, kde prejdeme cez drevený mostík ponad rieku Belá. Orientáciu uľahčia turistické značky a smerové šípky.

Od rázcestia Horáreň Tichá vás čaká spiatočný okruh s celkovou dĺžkou až 24 km. Pôjdeme po trase: Podbanské – Horáreň pod Tichou – Tichá dolina – Rázcestie pod Tomanovou – Liptovský košiar (prevýšenie 370 m) – zelená cyklotrasa a žltá turistická značka

Dolinou preteká rovnomenný Tichý potok a aj pre cyklopotulky je dostupná až po koniec asfaltovej cesty, kde pokračuje červená turistická značka cez Zadnú Tichú dolinu. Po ceste prejdete okolo niekoľkých drevených prístreškov a lavičiek, kde si môžete oddýchnuť a kochať sa výhľadom na Kriváň, Liptovské kopy alebo Kasprov vrch.

Parkovanie a verejná doprava

Bezplatné parkovisko sa nachádza v lokalite Podbanské, odbočka na Hotel Permon. Najbližšia autobusová zastávka Pribylina, Zruby.

Kam v okolí?

Odporúčame navštíviť neďalekú Kôprovú dolinu, alebo Múzeum liptovskej dediny v Pribyline. Obľúbená je turistika na Kriváň z Troch studničiek. V Západných Tatrách si naplánujte túru na Baranec, Žiarsku chatu a s deťmi navštívte napríklad Medvediu štôlňu.

Ubytovanie so zľavou vo Vysokých Tatrách

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú informatívne. Namerali sme ich na trase Podbanské – Horáreň Tichá, rázcestie – Tichá dolina a späť.


Dĺžka:
22 km
Čas:
3 hod
Stúpanie:
353 m
Klesanie:
353 m
Lokalita Vysoké Tatry
Náročnosť stredná
Prístupový bod Podbanské
Turistická značka žltá, zelená
Trasa Podbanské - Horáreň Tichá, rázcestie - Tichá dolina a späť
Občerstvenie

Koliba Permoník