Zubačka končí! Nahradí jú nová v roku 2021

Vysoké Tatry

Tento článok venujeme symbolu vysokých Tatier – Tatranskej zubačke, ktorá dočasne v súčasnej podobe skončila v nedeľu 5. júla 2020. Cestovný poriadok zubačky Štrba – Štrbské pleso v článku dole.

Písal sa rok 1970, kedy sa vo Vysokých Tatrách konali Majstrovstvá sveta v severskom lyžovaní. V tom čase tu prebiehala rozsiahla výstavba a s ňou aj spustenie novej ozubnicovej železnice a nových tatranských električiek. Súčasná zubačka začala premávať  presne 12. februára v roku 1970.

Zubačka - Štrbské pleso
Zubačka premávala od roku 1970 – foto: Turisticky

Trať zubačky je dlhá 5 km a prekonáva vysoké stúpanie. Vyškriabe sa z nadmorskej výšky 900 m n.m., zo stanice Štrba až do výšky 1350 m n. m. na Štrbské pleso.

Pôvodný vozový park tvorili 3 súpravy, ktoré vyrobili v závodoch Brown, Boveri a Winterthur vo švajčiarskom Badene, kde mali a majú so zubačkami dlhoročné skúsenosti. A uznajte dodnes vyzerajú veľmi zachovalo. Tatranská zubačka premávala celých 50 rokov a žiaľ to je hranica jej životnosti. Navyše náhradné diely už nebolo možné zohnať, preto padlo rozhodnutie o kompletnej rekonštrukcii.

Nové zubačky v depe – foto: Tomáš Mlynarčík/ZSSK

Zubačka končí! Nahradí ju nová v roku 2021

Súčasná výluka bude trvať až do jesene 2021 a vymení sa všetko, vrátane nových zubačiek. Do Tatier príde 5 nových hybridných vozidiel, ktoré doplnia tatranské električky. Nové súpravy dodajú opäť švajčiari. Dodávateľom bude spoločnosť Stadler. V súčasnosti prebiehajú testovacie jazdy nových zubačiek bez cestujúcich. V depe v Poprade sa nachádza už všetkých 5 nových súprav.

Nové zubačky Vysoké Tatry
Nové zubačky Vysoké Tatry – interiér – foto: ZSSK

Naplánujte si turistiku v okolí Štrbského plesa?

Nenáročná je trasa na Jamské pleso, Vodopád skok, alebo lanovkou, či pešo na Predné Solisko. Náročnejšia je turistika cez Bystrú lávku, alebo sa prejdite na Popradské pleso. Obľúbený je oddychový okruh okolo Štrbského plesa a Nového Štrbského plesa. Skúste navštíviť ukryté Jazierka lásky pri Štrbskom plese.

Zubačka - Štrbské pleso

Pre úplnosť dodávame, že dopravu dočasne nahradia autobusy na trase Štrba – Štrbské pleso. Cestovný poriadok zubačky nájdete TU. Informácie o dočasnej náhradnej doprave sledujte TU.

Foto novej zubačky vo Vysokých Tatrách

Nové zubačky Vysoké Tatry
Nové zubačky Vysoké Tatry
Nové zubačky Vysoké Tatry
Nové zubačky Vysoké Tatry
Nové zubačky Vysoké Tatry
Nové zubačky Vysoké Tatry

foto: Lukáš Holzer, FB ZSSK, Tomáš Mlynarčík

Zľavy na pobyty na Slovensku

Lokalita: Vysoké Tatry