Zubačka končí! Nahradí ju nová v roku 2022

Vysoké Tatry

Tento článok venujeme symbolu vysokých Tatier – Tatranskej zubačke, ktorá dočasne v pôvodnej podobe skončila v nedeľu 5. júla 2020. Cestovný poriadok zubačky Štrba – Štrbské pleso v článku dole.

Písal sa rok 1970, kedy sa vo Vysokých Tatrách konali Majstrovstvá sveta v severskom lyžovaní. V tom čase tu prebiehala rozsiahla výstavba a s ňou aj spustenie novej ozubnicovej železnice a nových tatranských električiek. Elektrická zubačka vtedy začala premávať presne 12. februára v roku 1970.

Zubačka v Starom Smokovci
Zubačka v Starom Smokovci – foto: FB ZSSK

Trať zubačky je dlhá 5 km a prekonáva vysoké stúpanie. Vyškriabe sa z nadmorskej výšky 900 m n.m., zo stanice Štrba až do výšky 1350 m n. m. na Štrbské pleso.

Pôvodný vozový park tvorili 3 súpravy, ktoré vyrobili v závodoch Brown, Boveri a Winterthur vo švajčiarskom Badene, kde majú so zubačkami dlhoročné skúsenosti. A uznajte dodnes vyzerajú veľmi zachovalo. Tatranská zubačka premávala celých 50 rokov a žiaľ to bola hranica jej životnosti. Navyše náhradné diely už nebolo možné zohnať, preto padlo rozhodnutie o kompletnej rekonštrukcii.

Nové zubačky v depe – foto: Tomáš Mlynarčík/ZSSK

Zubačka končí! Nahradí ju nová v roku 2022

Súčasná výluka mala trvať do zimy 2021, ale predĺžila sa až do februára roku 2022. V rámci kompletnej modernizácie sa vymenilo všetko, vrátane nových zubačiek. Do Tatier prišlo 5 nových hybridných vozidiel, ktoré doplnili tatranské električky. Nové súpravy dodali opäť švajčiari. Dodávateľom je spoločnosť Stadler.

V depe v Poprade sa nachádza všetkých 5 nových súprav, ktoré sú všetky nasadené do prevádzky. Nové zubačky začali premávať na TEŽ-ke skúšobne od 13.12.2021. Ostrá prevádza zubačky na trase Štrba – Štrbské pleso bola spustená 16.2.2022.

Nové zubačky Vysoké Tatry
Nové zubačky Vysoké Tatry – interiér – foto: ZSSK

Naplánujte si turistiku v okolí Štrbského plesa

Nenáročná trasa na Jamské pleso, Vodopád skok, alebo lanovkou, či pešo na Predné Solisko. Náročnejšia je turistika cez Bystrú lávku, alebo sa prejdite na Popradské pleso. Obľúbený je oddychový okruh okolo Štrbského plesa a Nového Štrbského plesa. Skúste navštíviť ukryté Jazierka lásky pri Štrbskom plese.

Zubačka v Poprade
Zubačka v Poprade – foto: FB ZSSK

Cestovný poriadok na trati Štrba – Štrbské pleso

Cestovný poriadok zubačky nájdete TU. Informácie o dočasnej náhradnej doprave sledujte TU.

Foto novej zubačky vo Vysokých Tatrách

Nové zubačky Vysoké Tatry
Nové zubačky Vysoké Tatry
Nové zubačky Vysoké Tatry
Nové zubačky Vysoké Tatry
Nové zubačky Vysoké Tatry
Nové zubačky Vysoké Tatry
Zubačka končí! Nahradí ju nová v roku 2022

foto: Lukáš Holzer, FB ZSSK, Tomáš Mlynarčík

Lokalita: Vysoké Tatry

Krakova hoľa
Nízke Tatry Krakova hoľa
Cyklodreziny Horehronie
Horehronie Cyklodreziny Horehronie
Slovenský orloj - Stará Bystrica
Kysuce Slovenský orloj – Stará Bystrica