Liptovský hrad

Liptov

Hlavný dôvod prečo navštíviť Liptovský hrad? Je to najvyššie položený hrad na Slovensku, dokonca v celej strednej Európe. Nachádza sa vo výške 999 m n.m. Výhľad, ktorý vám toto miesto ponúkne, je neopísateľný. Hovorí sa, radšej raz vidieť, ako sto krát počuť.

Ako sa dostať na Liptovský hrad? Spojte turistiku s kúpaním v termálnom jazierku Kalameny. Trasa z obce Kalameny patrí k najobľúbenejším.

Z hradu je skvelý výhľad na Liptovskú Maru, Liptov, Liptovský Mikuláš, Nízke Tatry, aj na Veľký Choč. Priamo na hradnom kopci sa nachádza drevený prístrešok a prekvapia vás aj ručne vyrobené spoločenské hry.

Liptovský hrad
Liptovský hrad

História Liptovského hradu

Prvá písomná zbierka pochádza z roku 1262. V nej sa spomína, že hrad dal postaviť kráľ Belo IV. na mieste pôvodného hradiska z 1. storočia pred Kristom. V minulosti bol niekoľkokrát zničený a znovu obnovený, od roku 1340 bol dokonca sídlom Liptovskej župy.

V roku 1471 hrad dobyl kráľ Matej Korvín a rozhodol sa ho úplne zničiť. Našťastie sa jeho zvyšky zachovali dodnes. V minulosti tu prebiehal úspešný archeologický výskum.

Otváracie hodiny

Areál Liptovského hradu je voľne prístupný po celý rok. Vstupné je dobrovoľné.

Liptovský hrad

Ako sa dostať na Liptovský hrad?

Turistické chodníky sem vedú z obce Lúčky, Kalameny a Bukovina.

Túra na hrad od termálneho jazierka z obce Kalameny pokračuje po trase Sedlo pod Kráľovou – Liptovský hrad (čas výstupu do 1:30, prevýšenie 405 m) – najprv žltá a potom červená značka

Z liptovskej obce Bukovina je cesta o niečo dlhšia cez Sedlo pod Kráľovou – Liptovský hrad (čas výstupu do 1:45 hod., prevýšenie 379 m) – červená značka

Z Lúčok po trase Kalameny – Sedlo pod Kráľovou – Liptovský hrad (čas výstupu do 2 hod., prevýšenie 515 m) – najprv modrá, potom žltá a červená značka

Záverečný výstup k zrúcanine hradu prechádza cez drevený rebrík.

Parkovanie a verejná doprava

V obci Kalameny na parkovisku pred termálnym jazierkom. V čase hlavnej turistickej sezóny bude pravdepodobne spoplatnené. Najbližšia autobusová zastávka Kalameny, Kultúrny dom.

Kam v okolí?

Liptov je veľmi bohatý na ďalšie zaujímavé miesta. Navštívte napríklad Lúčanský vodopád, termálny prameň Kalameny, Archeoskanzen Havránok, Bešeňovské travertíny, Hrad Likava, Aquapark v Bešeňovej, Kvačiansku dolinu, Demänovskú ľadovú jaskyňu, Drevený kostol v obci Svätý Kríž, alebo turistiku Veľký Choč.

Podcast Liptovský hrad

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Kalameny – Sedlo pod Kráľovou – Liptovský hrad.

foto: Shutterstock, Zbooycio


Dĺžka:
3 km
Čas:
1:30 hod
Stúpanie:
405 m
Lokalita Liptov
Náročnosť stredná
Prístupový bod Kalameny, Lúčky
Turistická značka červená, žltá
Trasa Kalameny - Sedlo pod Kráľovou - Liptovský hrad