Cyklotrasa Žilina – Terchová

Malá Fatra Terchová Žilina

Cyklotrasa spája mesto Žilina a obce Teplička nad Váhom – Nededza – Gbeľany – Varín – Krasňany – Stráža – Belá – Terchová. Celkovo bolo na cyklochodníku vybudovaných 17 drevených mostných objektov. Z Vodného diela v Žiline až po centrum Terchovej má dĺžku 24 km. Nová trasa poskytuje nádherné výhľady na okolité horské masívy Malej Fatry.

Väčšina cyklotrasy prechádza po samostatnom novovybudovanom chodníku. Križuje však na niektorých úsekoch hlavnú cestu, napríklad pred Lysicou a Lutišami. Záverečný úsek Terchová, Vyšné Kamence – Terchová, centrum prechádza po hlavnej ceste. Zvýšte na týchto úsekoch opatrnosť, hlavne s deťmi.

Cyklotrasa Žilina Terchová
Cyklotrasa Žilina – Terchová

Občerstvenie na trase Žilina – Terchová

Pizzéria a bufet na Vodnom diele, Autocamping Varín, Camping Belá, Zmrzlina v Belej, reštaurácie v Terchovej.

Základné údaje o cyklotrase

  • Dĺžka: 24 km
  • Prevýšenie: 177 m, stredné, s niekoľkými výraznejšími stúpaniami (hlavne na mostoch)
  • Typ povrchu: asfaltová cesta, na niektorých miestach kombinovaná so štrkovými alebo lesnými cestami
  • Odporúčaná doba prejazdu: 3 – 5 hodín (tam a späť), v závislosti od fyzickej kondície a počtu zastávok
  • Vhodnosť: Rekreační aj pokročilí cyklisti
Cyklotrasa Žilina Terchová
Cyklotrasa Žilina – Terchová

Tipy pre cyklistov:

  • Nezabudnite si priniesť dostatočné množstvo vody a niečo malé na jedenie, najmä ak plánujete výlet počas teplých letných mesiacov.
  • Na trase sa nachádza niekoľko príjemných zastávok vhodných pre piknik, odporúča sa využiť ich pre odpočinok a občerstvenie.
  • Pre tých, ktorí preferujú kultúrne zážitky, je možné v Terchovej navštíviť Múzeum Juraja Jánošíka, alebo sa zúčastniť jedného z mnohých folklórnych festivalov a podujatí.
  • Ak plánujete návrat do Žiliny na bicykli, nezabudnite, že trasa späť môže byť fyzicky náročnejšia vzhľadom na akumulovanú únavu.

Cyklobus Žilina – Terchová

Na milovníkov cykloturistiky čaká v regióne Malej Fatry a na Kysuciach najhustejšia sieť cyklotrás na Slovensku. Celkovo viac ako 645 km trás rôznej obtiažnosti. Väčšina z nich sú určené pre horské bicykle, v ponuke nájdete aj asfaltové cyklotrasy pre všetky vekové kategórie.

Využite ponuku cyklobusov, ktoré premávajú do Terchovej, na Novú Bystricu, či do Turčianskych Teplíc. Aktuálny cestovný poriadok nájdete tu.

Cyklotrasa Žilina Terchová
Cyklotrasa Žilina – Terchová

Kam na výlet v Terchovej?

foto: OOCR Malá Fatra


Dĺžka:
24 km
Stúpanie:
177 m
Lokalita Žilina
Náročnosť stredná
Prístupový bod Žilina, Terchová
Trasa Žilina - Varín - Krasňany - Stráža - Belá - Terchová