Znievsky hrad

Malá Fatra Turiec

Znievsky hrad sa nachádza na vápencovom brale v Turčianskej kotline a so svojimi 985 m n. m. patrí medzi najvyššie položené hrady na Slovensku. Vyššie položený je už len Hrad Liptov vo výške 1012 m n. m. 4 km trasa na hrad je lemovaná lesom a patrí k mierne náročným výstupom, no odmení vás úžasnými výhľadmi a náučnými zastávkami cestou. 

Hrad Zniev
Hrad Zniev

Trasa na Hrad Zniev

Z Kláštora pod Znievom sa vyberiete po ceste smerom na Kalváriu, po zelenej značke. Kalváriu vytvorili jezuitski mnísi v 18. storočí a naposledy sa rozrástla o 3 kríže v roku 2008. 

Stúpanie trasy je mierne, s výnimkou dvoch strmých úsekov pomedzi skaly, kde nájdete aj pomocné laná. Ak sa na výstup chystáte cez víkend, nezľaknite sa zvukov výstrelov z neďalekej strelnice. 

Pôjdeme po trase Kláštor pod Znievom – Kalvária – Kláštorská vyhliadka – Znievsky hrad (čas výstupu do 1:30 hod, prevýšenie 489 m) – zelená značka

Hrad Zniev
Hrad Zniev – Kláštorská vyhliadka

Pútnické miesto a Kláštorská vyhliadka

Výstup na hrad spestrí návšteva pútnického miesta sv. Margity Uhorskej. Ohradený oltár bol zrekonštruovaný v roku 2010. Z Kláštorskej vyhliadky dovidíte na Martinské hole, a dominanty Veľkej a Malej FatryMalý a Veľký Kriváň, Lysec, Tlstú a Ostrú

Parkovanie a verejná doprava

Zaparkujete pri cintoríne v Kláštore pod Znievom. Pri odbočovaní na cintorín na konci obce odporúčame zvýšenú pozornosť, keďže odbočka je nenápadná a veľmi ľahko ju môžete minúť.

Najbližšia autobusová zastávka Kláštor pod Znievom, pošta. Železničná zastávka je vzdialená 5 km od cintorína.

Hrad Zniev
Hrad Zniev – jaskyňa

Z histórie Znievskeho hradu

Prvá zmienka o Znievskom hrade pochádza z roku 1243, kedy ešte niesol pomenovanie Turčiansky hrad. Kamenný hrad začal v roku 1253, počas vlády Belu IV. stavať Ondrej z rodu Ivankov, v oblasti osady dlhšie osídlenej benediktínskymi mníchmi na ochranu vstupu do Turca pozdĺž hlavnej obchodnej trasy z Ponitria.

Na krátke obdobie hrad slúžil na administratívne účely, keďže tu sídlil Turčiansky komitát spadajúci pod Zvolenskú župu. Po osamostatnení Turčianskej stolice v neskoršom 13. storočí bol hrad pomenovaný Zniev. Výzor hradu v 16. storočí poznačili boje o uhorský trón, kedy bola zničená a už neobnovená horná časť hradu spolu s kláštorom.

Dolná časť hradu so svojou trojpodlažnou obytnou vežou však slúžila naďalej. V 17. storočí sa hrad dočkal renesančnej prestavby a okrem hospodárskych budov tu sídlil aj konventný archív. Bez moderného opevnenia však hrad upadal a v 18. storočí bol archív z hradu presťahovaný.

Zánik hradu sa predpokladá okolo roku 1773, kedy bol zrušený jezuitský rád. V dnešnom období už nájdete zachované iba zvyšky muriva dvoch podlaží paláca. 

Kam v okolí?

Článok napísala Veja


Dĺžka:
4 km
Čas:
1:30 hod
Stúpanie:
489 m
Lokalita Malá Fatra
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Kláštor pod Znievom
Turistická značka zelená
Trasa Kláštor pod Znievom - Kalvária - Kláštorská vyhliadka - Znievsky hrad