Koľko trvá výstup na Kriváň? Obľúbená je trasa zo Štrbského plesa. Pri plánovaní túry pamätajme na častú zmenu počasia, prípadne uzáveru v zime. Zdolajte symbol Vysokých Tatier! Všetky prehľadné info o trase nájdete v článku.
Od nepamäti sa považuje za symbol národnej hrdosti Slovákov. Už od 19. storočia sa organizujú pravidelné výstupy nadšencov. V roku 1841 sem vystúpil napríklad Ľudovít Štúr.
Kriváň (2494 m n.m.) je 10. najvyšší vrch vo Vysokých Tatrách. Výstup je možný aj s väčšími deťmi, samozrejme treba zvážiť ich fyzické schopnosti a nezabudnúť na teplé turistické oblečenie. Ideálne, keď už zvládli predtým podobne náročnú celodennú túru.
V roku 2005 bolo rozhodnuté, že bude Kriváň bude zobrazený aj na slovenských eurominciach. Po Kriváni je pomenovaná tiež planétka (24260) Kriváň.
Koľko trvá výstup na Kriváň?
Túra na Kriváň vedie až na vrchol po značenom turistickom chodníku. Obľúbená je trasa z Troch studničiek a Štrbského plesa.
Túra zo Štrbského plesa pokračuje cez Liečebný dom Solisko – Rázcestie pod Furkotskou dolinou – Jamské pleso – Rázcestie v Krivánskom žľabe – Kriváň (čas výstupu do 4:30 hod., prevýšenie 1290 m) – najprv červená a potom modrá značka
Túra z Troch studničiek po trase Tri studničky (Stará horáreň) – Rázcestie v Krivánskom žľabe – Kriváň (čas výstupu do 4 hod., prevýšenie 1355 m)
Popis trasy zo Štrbského plesa
Zo Štrbského plesa kráčame po červenej značke, ktorá kopíruje Tatranskú magistrálu a smeruje na Jamské pleso. Tento úsek je ešte pohodlný a neprekonáva veľké stúpanie. To začína až od rázcestia nad Jamským plesom. Chodník postupne prekoná pásmo lesa a kosodreviny
Po kamenistom chodníku prídeme na Krivánsky žľab (2150 m n.m.). Odtiaľto sa nám začínajú otvárať výhľady najmä na Západné Tatry. Najstrmšie stúpanie začína práve v týchto miestach a až na vrchol lezieme doslova po kameňoch.
Za pekného počasia Kriváň odmení nádhernými výhľadmi aj na pohorie Nízkych Tatier, kde dobre rozoznáme Kráľovu hoľu, Ďumbier, alebo Chopok.
Náročnosť a uzávera
Pripravme sa na celodennú náročnú, stredne ťažkú vysokohorskú túru, s prevýšením viac ako 1000 metrov. Na celej trase sa nenachádza žiadna vysokohorská chata.
Turistický chodník na Kriváň je každoročne uzatvorený počas zimnej uzávery v termíne od 1.11. do 31.5.
Parkovanie a verejná doprava
V lokalite Tri studničky sa nachádza veľké záchytné parkovisko, priamo pri ceste medzi Štrbským plesom a Podbanským. Verejné parkovisko na Štrbskom plese. Parkovanie je tu spoplatnené. Najbližšia autobusová a vlaková stanica – Štrbské pleso.
Kam v okolí?
Naplánujte si tieto túry vo Vysokých tatrách: Jamské pleso, Štrbské pleso, Predné Solisko, Bystrú lávku, Slavkovský štít, Jahňací štít, Lomnické sedlo, Zamkovského chatu, Téryho chatu, Batizovské pleso, alebo Popradské pleso.
Ubytovanie so zľavou vo Vysokých Tatrách
- Apartmán Kukučka – Tatranská Lomnica
- Penzión Viktória***
- Hotel International****
- Vila Borievka – Tatranská Lomnica
- Hotel Lesana***
- Wellnes Hotel Patria**** pri Štrbskom plese
- Hotel Smokovec***
- Penzión Patrik – Ždiar
- Lietadlo v lese – netradičné ubytovanie
Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Štrbské pleso, Liečebný dom Solisko – Jamské pleso – Rázcestie v Krivánskom žľabe – Kriváň.